Lapzártánkkor kiderült, a volt elnök tegnap találkozott II. Ilja katholikosszal, Grúzia pátriárkával, amelyről filmfelvétel készült.
Londoni elemzői vélemény szerint valószínűleg a hatalmi váltással sem lehet most már megakadályozni Grúzia szétesését, legalább Abházia és Dél-Oszétia elszakadása biztosnak tűnik. Az elemző szerint az Egyesült Államok már korábban arra a következtetésre jutott, hogy Sevardnadze helyzete nem tartható, és az amerikaiak valószínűleg adtak némi segítséget Mihail Szaakasvili ellenzéki vezetőnek.
*
Állítsák mielőbb helyre a rendet! – adta ki az utasítást országos tv-beszédében Nino Burdzsanadze aszszony, aki immáron Grúzia ideiglenes elnöke. A választási csalások miatt a korábban Burdzsanadze által elnökölt parlament tölti be ugyanis az átmeneti időszakban a törvényhozói jogköröket, negyvenöt napon belül azonban megtartják mind az elnök-, mind a parlamenti választásokat. Leszögezte, hogy Grúzia továbbra is baráti viszonyt akar ápolni a szomszédos országokkal, köztük Oroszországgal. Megerősítette az ország Nyugat-barát külpolitikáját és kifejezte óhaját, hogy Grúzia „minél előbb csatlakozzon az európai és az euroatlanti struktúrákhoz.”
Mondta a harminckilenc éves asszony mindezt azután, hogy néhány órával a földcsuszamlásszerű változásokat követően – még a hajnali órákban – tanácskozásra hívta össze az ország biztonsági illetékeseit, köztük Tedo Dzsaparidzét, a nemzetbiztonsági tanács vezetőjét. Dzsaparidze volt az, aki beismerte a november 2-i parlamenti választásokon elkövetett csalásokat, s akit ezért Sevardnadze vasárnap menesztett is tisztségéből. Nem volt jelen ugyanakkor Koba Narcsemasvili belügyminiszter, aki Sevardnadzét támogatta, amikor a volt elnök szombaton szükségállapotot hirdetett ki. Mindeközben lemondott Tbiliszi polgármestere, és több grúz város és terület Sevardnadzéhoz hű első embere, akik egyúttal bejelentették: indulnak az elnökválasztásokon. A tbiliszi fordulat hírére rendkívüli állapotot hirdetett ki a Grúziához tartozó Adzsár Autonóm Köztársaságban a Sevardnadzéhoz közel álló Aszlan Abasidze elnök, akinek Újjászületés pártja a hivatalos eredmények szerint második lett a választásokon.
Az Egyesült Államok elégedetten veszi tudomásul, hogy a grúziai belpolitikai válságot törvényes úton, erőszak bevetése nélkül oldották meg – jelentette ki Colin Powell. Közölte, hogy Washington kész segítséget nyújtani a Kaukázuson túli ország új vezetésének.
Putyin nem lepődött meg
Az orosz elnök szerint a grúziai eseményekben nincs semmi váratlan, a hatalomváltás törvényszerű következménye az előző vezetés által rendszeresen elkövetett kül- és belpolitikai hibáknak. Vlagyimir Putyin úgy vélte, hogy Eduard Sevardnadze elnöksége alatt az ország külpolitikáját a grúz nép mély kulturális és történelmi gyökereinek, valamint a geopolitikai realitásoknak a figyelembevétele nélkül alakították. A belpolitikára pedig a tehetetlen lavírozás volt jellemző, miközben a gazdaságpolitika kimerült a külföldi adományok elnyeréséért vívott lealacsonyító küzdelemben – vélte Putyin. (MTI)

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére