Gresham-ügyben interpellálta tegnap az ellenzék a legfőbb ügyészt. Répássy Róbert (Fidesz) nem fogadta el Polt Péter válaszát, annak érdekében, hogy arról szavazzon a T. Ház. Mint Szili Katalin házelnök meg is jegyezte: ha a képviselő elfogadta volna a választ, nyilvánvaló, hogy arról nem lett volna mód szavaztatni.
Répássy annak kapcsán fordult a legfőbb ügyészhez, hogy 2001 novemberében került nyilvánosságra, miszerint 1998 őszén „V. kerületi szocialista önkormányzati képviselők befolyásolásáért cserébe” összesen 100 ezer dollárt ajánlott fel Medgyessy Péter jelenlegi miniszterelnök tanácsadó cégének a Gresco Rt. Ezután az ORFK befolyással való üzérkedés miatt elrendelte a nyomozást, amelyet azonban a választások után megszüntettek.
– Mi alapján jutott az ügyészség arra a következtetésre, hogy a Gresham-palota ügyében nem használta fel a szocialista párt képviselőivel meglévő személyes kapcsolatait Medgyessy Péter? – kérdezte a képviselő. – Jogszerűnek, törvényesnek és erkölcsösnek talál-e a legfőbb ügyész egy olyan szerződést, amely szerint azért kap Medgyessy Péter 100 ezer dollárt megbízójától, ha eléri, hogy az V. kerületi szocialista önkormányzati képviselők a megbízó érdekeinek megfelelően szavazzanak? – sorolta Répássy. Hozzátette: milyen határozatot hozott volna az illetékes ügyészség akkor, ha történetesen nem a Magyar Köztársaság miniszterelnöke az ügy érintettje?
Polt Péter elmondta: a Legfőbb Ügyészség azért szüntette meg a nyomozást, mert a feltárt tények alapján az volt megállapítható, hogy „a cselekmény nem bűncselekmény”. A nyomozás során beszerzett bizonyítékok és tanúvallomások alapján jutottak arra a következtetésre, hogy a Medgyessy Tanácsadó Kft. jogszabályba nem ütköző módon teljesítette a szerződésben vállalt kötelezettséget – tette hozzá. – Az ügyészségnek egy szerződés etikai minősítése, morális értékelése nem feladata – hangsúlyozta Polt.
Répássy Róbert válaszában elmondta: sokan vannak, akik morálisan aggályosnak tartják ezt a szerződést, de a legfőbb ügyész szakmailag korrekt választ adott, ezért azt ő meg fogja szavazni. Ám Polt Péter válaszát nem fogadja el azért, hogy arról szavazhasson a parlament. A T. Ház végül 310 igen szavazattal 3 nem és 2 tartózkodás mellett fogadta el a legfőbb ügyész válaszát. Ismert: az új parlamenti ciklusban kormánypárti képviselők már többször interpellálták Polt Pétert az általuk a Fideszhez kötött ügyek miatt. Ezekben az esetekben a kormánypárti többség mindig nemmel szavazott válaszára. A tegnapi szavazáson az SZDSZ-frakció nem nyomott gombot. A Fidesz részéről hárman szavaztak nemmel (mint mondták, tévedésből) és két szocialista képviselő (Czinege Imre és Szanyi Tibor) tartózkodott.
Répássy Róbert (Fidesz): Kibújt a szög a zsákból, bebizonyosodott, hogy az MSZP kettős mércét alkalmaz a legfőbb ügyésszel szemben. A kormányoldal eddig sem törvényi, hanem politikai okokból szavazta le Polt Péter válaszait.
Lendvai Ildikó (MSZP): Polt egyetlen interpellációja esetében sem döntötte el előre az MSZP, miként voksol, hiszen nem tudták, mi lesz a felelet. Most úgy ítéltük meg, a legfőbb ügyész válaszában korrektül, szakszerűen elmondta a tényeket.
Fodor Gábor (SZDSZ): Ami történt, egy színjáték volt, amihez a szabad demokraták nem akartak asszisztálni.
Herényi Károly (MDF): A szavazás világossá tette az eddigi kormányzati kezdeményezések célját, ami nem más, mint Polt Péter lejáratása. Ahogy az MSZP érdekei mást kívánnak, azonnal megváltozik álláspontjuk.

Vége van! Nem kicsit, nagyon! – Gyurcsány Ferenc tündöklése és bukása