Ellenőrzési hullám előtt a kisboltok

Betarthatatlan rendeletnek kell megfelelniük a kisboltosoknak; számos átalakítást, beruházást kellene elvégezniük a tőkeszegénységgel küszködő honi vállalkozóknak. Indokként az uniós csatlakozást jelölték meg, amely nem lehet valós ok, hiszen több tagállamban is csak az újonnan nyíló üzletekre alkalmazzák a szigorúbb követelményeket. A szakszövetség szerint márciustól szigorúbb hatósági ellenőrzések várhatók.

2004. 02. 18. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden bizonnyal március végén kezdik meg a kereskedelmi egységek szigorú ellenőrzését a hatóságok, eddig csak szóbeli fenyegetőzéssel találkoztunk – mondta lapunknak Antallfy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége (Kisosz) ügyvezető elnöke. Ismeretes, múlt év novemberétől lépett hatályba az élelmiszerek előállításának és forgalmazásának élelmiszer-higiéniai feltételeit szabályozó mezőgazdasági és az egészségügyi minisztérium együttes rendelete. A szabályozás teljesíthetetlen követelményeket ír elő a vállalkozóknak. Antallfy aláhúzta: a boltok működéséhez felesleges és értelmezhetetlen adminisztrációt, dokumentációt és utasításokat írnak elő, amelyek külön rendszerszervezői hozzáértést igényelnek, s a kisboltok és a családi vállalkozások számára szinte teljesíthetetlenek. Antallfy hangsúlyozta: bíznak a hatóságok pozitív hozzáállásában, hiszen enélkül temérdek vállalkozás megy majd csődbe. Úgy látja, a hatóságok arrogáns magatartását mára sikerült megfékezniük. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium számára készítettek egy tanulmányt, melyben a követelmények enyhítésének esetleges módjait vázolták fel a tárcának. Most egyeztetésre várnak.
Az érintettek szerint jelentősen növeli terheiket, nehezíti életüket, hogy nyilvántartást kell vezetniük a felhasznált takarító- és fertőtlenítőszerekről, s a dokumentumnak a takarítás részletes leírását is tartalmaznia kell, megnevezve a felelős személyeket. A kártevők elleni védekezést is írásbeli program alapján kell végezni, s a kihelyezett búvóméregládákról pedig térképet is kell készíteni. Azt sem értik, miért szab azonos feltételeket a rendelet az élelmiszer előállítására és forgalmazására, miközben az utóbbi esetében csupán az áru eladótérben történő továbbadása történik. A boltosok úgy látják, működésük kerül veszélybe azzal, hogy egyes követelmények betartásához jelentős anyagi áldozatot kellene vállalniuk, a tőkeszegény magyar vállalkozásoknak ugyanis erre nincs elegendő forrása. Az egyik kisboltos lapunknak így fogalmazott: „Hogyan ruházzak be több százezer forintot napi 40 ezres bruttó forgalomból?” Antallfy szerint az is komoly probléma, hogy bizonyos esetekben – például helyhiány miatt – nem lehet teljesíteni a követelményeket. Másfelől sokan dolgoznak bérleményekben, melyek esetében az átalakításokhoz a tulajdonos beleegyezése is szükséges.
A rendeletet megjelenésekor az uniós elvárásokra való hivatkozással jelentették be. Ezt azonban a Kisosz nem tudja elfogadni, hiszen, mint Antallfy Gábor rámutatott, az EU-ban a szabályokat csak jövő időben értelmezik, a meglévő és üzemelő üzletekre nem. Így lehetséges az, hogy egyes déli tagállamokban száz éve működő boltoknak nem kell megfelelniük a legújabb követelményeknek. Lapunknak nyilatkozó kisboltosok hangsúlyozták: számítanak a döntéshozók pozitív hozzáállására, hiszen enélkül üzleteikre a bezárás, rájuk a munkanélküliség, családjukra pedig az elszegényedés vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.