A kabinet utolsó nagy és már megmagyarázhatatlan, gazdákkal szembeni árulásaként értékelte a kormánypárti többséggel hétfőn elfogadott törvénymódosítást a külföldiek földtulajdonszerzéséről Turi-Kovács Béla. Napirend előtti felszólalásában kijelentette: egyértelművé kell tenniük a polgári erőknek, hogy a földért való harc most kezdődik. Válaszában Szanyi Tibor, a földművelésügyi tárca államtitkára azt magyarázta: „Ha magyar gazda nem akarja, hogy külföldiek kezére kerüljön a föld, pofonegyszerű: nem adja el.” Szerinte a Fidesz nem akarja az EU-tagságot, és folyamatosan egy látens utálattal áll az ügyhöz.
A Ház tegnap megkezdte a családon belüli erőszak miatt alkalmazható, távol tartásról szóló javaslat vitáját. Hankó Faragó Miklós (képünkön) igazságügyi államtitkár hangsúlyozta: az az ember, akivel szemben elrendelnék a távol tartást, köteles a közösen használt lakást elhagyni, és távol maradni a családtagjai munkahelyétől, iskolájától és azoktól a helyektől, amelyeket a határozat előír. Az indítvány szerint a rendőrség által alkalmazott ideiglenes távol tartás legalább öt és legfeljebb tíz napra rendelhető el. A bíróság pedig legfeljebb fél évre rendelhet el a távol tartást, amely három hónappal hosszabbítható meg. A javaslatot a kormánypártok támogatásukról biztosították, bár az SZDSZ-nek voltak fenntartásai. A Fidesz szerint a távol tartás nem oldja meg a problémát, és az MDF-hez hasonlóan úgy látják, nem lehet felmérni a hatását sem.
Kovács diszkrét bája. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke azoknak igyekszik megfelelni, akik nemmel szavaztak az uniós csatlakozásról tartott népszavazáson – jelentette ki tegnap Kovács László. Az MSZP elnöke ezt azzal kapcsolatban vélelmezte, hogy Orbán Viktor és Áder János, a Fidesz frakcióvezetője nem volt jelen hétfőn a parlamentben, amikor elfogadta a T. Ház a Magyarország uniós csatlakozásáról szóló szerződés kihirdetéséről szóló törvényt. Van valami diszkrét bája annak, hogy épp Kovács László vagy Medgyessy Péter volt szt-tiszt kéri számon az uniós elkötelezettséget a Fideszen, amely már akkor is az uniós tagság híve volt, amikor ők még egypártrendszerben, Varsói Szerződésben és KGST-ben gondolkodtak – reagált a Fidesz. (MN)