Bush óvott a meghátrálástól

George Bush amerikai elnök szerint Amerika nem hátrálhat meg Irakban, mivel a küldetés kudarcának beláthatatlan következményei lennének.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bush elnök kérdésre válaszolva úgy ítélte meg, hogy félrevezető az iraki helyzetet az egykori vietnamihoz hasonlítani, és hamis üzenetet közvetít az amerikai katonáknak és az ellenségnek egyaránt. Az elnök megerősítette, hogy tartja magát ígéretéhez, a szuverenitás június 30-i átruházásához.
Európai perspektívából nem ennyire pozitív a kép. Romano Prodi EU-bizottsági elnök szerint
„a helyzet Irakban a lehető legrosszabb”. Úgy vélte: a válság megoldásához a ENSZ egyértelmű szerepvállalására van szükség.
Közben az iraki válság rendezését kezdeményezte javaslatok egész sorával Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok – közölte szerdán a közvetítőnek felkért iraki küldött. Egy másik hír szerint asz-Szadr tegnap délután elhagyta az iraki Nedzsef városának szent negyedét és azóta ismeretlen helyen tartózkodik, bujdosik. Korábban a megszállóerők parancsnoka utalt arra, hogy élve vagy halva kézre kerítik.
Nedzsefben és Kerbelában mellesleg három különböző támadást intéztek iraki felkelők a lengyel vezetésű békefenntartók ellen szerdára virradóra, bár az incidensekben senki nem sebesült meg.
Szerda reggeltől 48 órával ismét meghosszabbították a tűzszünetet a másik iraki válsággócban, Fallúdzsában. Az iraki szunnita lázadók és az amerikai haderők azért döntöttek így, hogy lehetővé tegyék két jelentős kórház újbóli megnyitását a városban. Mielőtt azonban a tűzszünet életbe lépett volna, az amerikai légierő F–15E harci gépei hajnalban gépágyúval lőttek Fallúdzsában két olyan házat, amelyből a lázadók az előző nap két amerikai páncélozott járművet kilőttek.
Négy újabb megcsonkított holttestet találtak Irakban, de még nem azonosították őket. Erős a gyanú, hogy a Kellogg Brown and Root, munkásait találták meg.
Közben az iráni külügyminiszter szerint országától kért segítséget az iraki válság rendezéséhez az Egyesült Államok. Kamal Harazi hozzátette: Teherán „ebben az értelemben munkálkodik”. A kapcsolatra utal, hogy a Times hetilap szerint nem valószínű, hogy a teheráni vezetés állna az iraki síita csoportok lázadása mögött, bár Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter múlt héten kijelentette: „tudjuk, hogy az irániak beavatkoztak.”



Hazudtak Ausztráliában és Dániában is? A kormánypolitika támogatásának érdekében eltorzították a hírszerzési információkat Ausztráliában olyan kulcsfontosságú témákban, mint Irak vagy Kelet-Timor – állítja egy magas rangú volt hírszerző tiszt, akinek közléseit egy szerdán nyilvánosságra került titkos jelentés is megerősítette. Dániában szintén vádak fogalmazódtak meg a kormányzat szavahihetőségével kapcsolatban. Soeholm Grevil hírszerző szerint, amikor Szaddám Huszein tömegpusztító fegyvereiről nyilatkozott, Anders Fogh Rasmussen asztalán már ott volt több, ennek pontosan az ellenkezőjéről tanúskodó jelentés. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.