Előzetesen kialakított álláspont nélkül kénytelenek érkezni a tárgyalásra az érdekvédők , mivel a kormány – ígérte szerint – közvetlenül az egyeztetések előtt dönt a bérkompenzációról. Ismert, a kabinet és a sztrájkbizottság megállapodása szerint idén minimum hatszázalékos béremelésnek kell megvalósulnia ahhoz, hogy ne csökkenjen a közalkalmazottak keresetének reálértéke. Az első negyedéves adatok viszont azt mutatják, hogy a legtöbb ágazatban egyáltalán nem vagy csak alig teljesült a megállapodás szerinti béremelés.
– Mivel a legutóbbi tárgyaláson általánosságban már megvizsgáltuk a kialakult helyzetet, most konkrét javaslatokat várunk a kormánytól a béremelés mértékére, a végrehajtás módjára és garanciájára – mondta lapunknak Szabó Endre. A sztrájkbizottság szóvivője hozzátette, mindenképpen tárgyalni akarnak az időközben megváltozott inflációról is, mivel a hatszázalékos mértéket a korábban várt pénzromlásra számolták ki. A megállapodás viszont kimondja: a közszektorban idén nem csökkenhet a bérek reálértéke.
Erről korrekt megállapodást – jegyezte meg Szabó – csak a negyedik negyedéves adatok tükrében lehet kötni. Az érdekvédő reményét fejezte ki, hogy a kormány olyan javaslatokkal érkezik az egyeztetésre, amelyek megnyugtató módon rendezik az ügyet. Ismert: lényegében tavaly december óta húzódik a közszféra bérügye, a felek csak februárban tudták aláírni azt a megállapodást, amelynek tartalma eddig nem teljesült. Ígérete ellenére a kormány csak most, a választások után ül le tárgyalni a szakszervezetekkel.
Korábban emberrablási ügybe is belekeveredett a hazánkban elfogott ukrán férfi, akit kémkedéssel gyanúsítanak
