Az ember, aki túl sokat tudott

2004. 06. 05. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megfigyelők szerint csak idő kérdése volt, hogy mikor távozik beosztásából George Tenet, a DCI (azaz a központi hírszerzés igazgatója). A Clinton-kormány kinevezettje tipikusan abban a helyzetben volt, hogy szemmel tarthatta a Bush-kabinet biztonsági politikáját, illetve azt a változtatás-sorozatot, amellyel demokrata elődje status quo doktrínájától eljutott a megelőző csapások gyakorlatáig. Amerikában népi toposznak számít „az ember, aki túl sokat tudott”, és most Tenet is így vonul be az Egyesült Államok történelmi arcképcsarnokába.
Mielőtt azonban az európai megfigyelő könnyeket hullatna a „Bush-csapattal szembeszegülő szakemberért”, érdemes egy kicsit mélyebbre ásni a CIA természetrajzába. Még a demokratikus idealizmustól elbűvöltek sem tagadják, hogy milyen óriási, javarészt ellenőrizhetetlen hatalom összpontosul a mindenkori DCI, így Tenet kezében is. Szeptember 11-e és Irak tekintetében bizony ők voltak a kabinet szemei és fülei, nélkülözhetetlen szerepet játszottak az elnöki döntések megalapozásában. Ha az iraki háborút úgy tekintjük, mint egy diplomáciailag alulképzett kormányzat mohó kalandját, úgy megállja a helyét a CIA ügyetlenségét sugalló imázs. Ha a „cégre” mint önálló hatalmi központra nézünk, már kétségeink ébredhetnek ezzel az alapvetéssel kapcsolatban – főként az elnökválasztás évében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.