Egy üzleti lap szerint az orosz kormány nem akar egyezkedni a Jukosz olajvállalattal olyan megoldásokról, amelyek lehetővé tennék csődjének elkerülését. A csőd elkerülése fejében a Jukosz menedzserei múlt hét végi levelükben felajánlották Mihail Fradkov miniszterelnöknek: elérik az olajcégen számon kért összes adóhátralék megfizetését, a Menatep holding Jukosz feletti ellenőrzésének megszüntetését és egyes Jukosz-vagyonrészek állami vállalatoknak való eladását – erősítette meg a Vedomosztyi keddi számában, de nyomban hozzátette: kremlbeli bennfentesek szerint a hatóságok nem kívánnak tárgyalni a cég vezetőivel.
Ha az adóhatóság a moszkvai döntőbíróság pénteki meghallgatásán újra bizonyítani tudja hátralékbehajtási követelésének megalapozottságát, akkor a Jukosznak be kell fizetnie az államkasszába a 2000-re számon kért 3,5 milliárd dollárt, különben az adóhatóság kezdeményezheti a cég csődjét – írta a lap.
A Jukosz menedzserei felvetették új részvények kibocsátását, illetve tárgyalások folytatását a Menatep-csoporttal arról, hogy pakettje egy részét eladja állami bankoknak.
A részvényesek vagy pénzzel, vagy pakettjeik átstruktúrálásával segíthetnek a Jukosznak – jegyezte meg Jurij Bejlin cégvezetési alelnök a távirati iroda közlése szerint. Egy bennfentes úgy véli, a részvényesek készek bevetni pénzeszközeiket, ha nem sikerül rendezni a konfliktust az adóhatósággal, s elképzelhető, hogy ehhez felhasználják azokat a svájci legfelső bíróság által felszabadított számlákat, amelyek a Jukoszhoz és a Menatephez köthetők. Mindamellett a Jukosz-részvények árfolyama kedden két és fél éves mélypontra zuhant a moszkvai tőzsdén. A Menatep két kulcsrészvényesét, Mihail Hodorkovszkij volt Jukosz-cégvezért és üzlettársát, Platon Lebegyevet nagystílű privatizációs és adócsalással vádolják egy külön perben, amely ma kezdődik egy moszkvai kerületi bíróságon.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban