A Magyar Nemzeti Bank által ismertetett legfrissebb adatok szerint nagymértékben megugrott a Magyarországon működő külföldi tulajdonú cégek profitkivitele. Az idei év első négy hónapjának mutatóiból kiderül: a külföldi társaságok ez évi osztalékkivitele jelentősen meghaladta a tavalyi esztendő azonos időszakának – már akkor is kiugróan magasnak számító – kifizetéseit. A számadatok egyébként nem tartalmazzák a különböző tanácsadói tevékenység címén történt kifizetéseket, amelyek bizonyos mértékben szintén nyereség-visszautalásokat jelentenek.
A visszaforgatott tőke alacsony szintje nemcsak a folyó fizetési mérleget befolyásolja kedvezőtlenül, de egyben azt is jelenti, hogy tovább romlik az idei évre meghatározott deficitcélok elérésének esélye, hiszen a külföldi tőke révén egyre nehezebbé válik a folyómérleg hiányának finanszírozása. Mint ismert, a 2000–2001-es időszakhoz viszonyítva az elmúlt két évben majdnem húsz százalékkal több profitot vittek ki a hazánkban található külföldi tulajdonú cégek. Az egyenleg romló mutatóihoz nagymértékben hozzájárultak az utóbbi két esztendő magyarországi gyárbezárásai és termelésleépítései is. A most közölt adatok, valamint az elmúlt napokban megjelent romló inflációs és külkereskedelmi mérlegadatok tükrében a piaci elemzők úgy látják, hogy tovább tolódik a régióban igen magasnak számító jegybanki alapkamat mérséklése is, mely szintén hátrányosan befolyásolhatja a külföldi működő tőke mozgását.
Mindezek alapján szakértők szerint irreálisnak tűnik a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium terve, mely 3,5 milliárd euró külföldi működőtőke-befektetést prognosztizál az idei évre. Az Economist Intelligence Unit (EIU) gazdaságkutató cég tanulmánya szerint Magyarország csak igen lassú befektetésnövekedéssel számolhat a következő években.

Újabb bukott magyarellenes politikus gyorsítana a balszélen