A világon mindenütt veszélyes hulladékként kezelt szennyvíziszapot újrahasznosítja egy magyar találmány; a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrumában végzett kísérletek alapján a szennyvíziszapból már el is készült egy növényi tápanyagtermék, amelyet tegnap Nyíregyházán mutattak be.
A feltaláló, Köhler Mihály mezőgazdasági mérnök, környezetvédelmi szakértő a bemutatón elmondta: a granulált vagy komposztált szennyvíziszapot egy fémes elem szénnel alkotott vegyületével és egy, Magyarországon több helyen megtalálható ásványi anyaggal keverik össze, majd makro- és mikroelemekben gazdag tápanyagot készítenek belőle. Hozzátette: a szennyvíziszap elhelyezését és megsemmisítését megoldó eljárás ráadásul kiválthatja a műtrágya használatát is az agrárágazatban. Megjegyezte, a használt ásványi anyagot több működő magyar bányában, vagy a már leállított tárnák újraindításával ki lehet termelni, sőt új lelőhelyek feltárására is van mód. Tájékoztatása szerint a debreceni egyetemi centrumban az Oktatási Minisztérium támogatásával 1986-ban kezdték meg a kísérleteket a szennyvíziszap újrahasznosítására, s jelenleg a pécsi, a szentesi, a kunszentmártoni, a kazincbarcikai, a miskolci és a nyíregyházi szennyvíztisztító telep vesz részt a találmány hasznosításában.
A miskolci szennyvíztelepről kikerülő iszapból már gyártják a terméket, Erdőbényén szándékoznak növényi tápanyagot csomagoló üzemet véglegesen kialakítani, s a pécsi vízmű is rendelkezik engedélyezett termékjoggal. Köhler Mihály közölte: az eddigi vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a szennyvíziszapból készült tápanyag minden növényfajtánál hasznosítható és a talajban sem képződik káros anyag. A homokos, savanyú talajokon pedig kifejezetten előnyös a termék használata. Az előállított tápanyag ára ráadásul lényegesen alacsonyabb lehet, mint a műtrágyáé.
Nincs pardon a drogkereskedőkkel szemben
