Megszorítás: állítás, cáfolat

Összesen nyolcvanhatmilliárd forintot rendezne át a költségvetésben a Fidesz a nemzeti petíció megvalósításához, amelynek érdekében törvényjavaslatokat nyújt be a párt a parlamentnek. A pénzügyminiszter ismét cáfolta, hogy a kormány megszorító intézkedésekre készülne.

Munkatársunktól
2004. 06. 11. 20:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvénymódosítási javaslatként terjeszti az Országgyűlés elé a nemzeti petícióban foglaltakat a Fidesz, így öt plusz egy – a költségvetés módosítását tartalmazó – tervezetet tesz le a parlament asztalára – jelentette be Orbán Viktor pártelnök a tegnapi sajtótájékoztatóján. Elmondta: fontosnak tartják még a választás előtt beadni az indítványokat, amelyek magukban foglalják az otthonteremtésről, a munkahelyek védelméről és a privatizáció leállításáról, a gazdák támogatásáról, a gyógyszerárak megfékezéséről és a gáz, valamint az energia árának infláció mértékéhez igazodásáról szóló elképzeléseket és megalapozott, kivitelezhető változtatásokat. Szeretnék elérni, hogy a parlament a jövő héten, még a nyári szünet kezdete előtt tűzze napirendre a javaslatokat. Orbán Viktor elmondta: a költségvetési módosítás szerint ötvenmilliárd forint mozdulna a gazdák irányába, az elvonások pedig a médiatámogatást, az igazgatási támogatást, az általános tartalékot és az utántöltős Gripeneket, valamint az informatikai minisztériumot érintenék, ahol például tízmilliárd forint ragadt benn a korábbi évben. A költségvetés átrendezése összesen 86 milliárd 215 millió forintot érint – fűzte hozzá Pokorni Zoltán alelnök.
Zuschlag János (MSZP) tegnap arról beszélt: Orbán Viktor aláírásával sok olyan embernek küldött köszönőlevelet a költségvetés megváltoztatására irányuló petíció aláírásáért, akik nem tették meg azt.

A kormány versenyképesség-javító intézkedésről beszél, miközben megszorító csomagra készül – hangsúlyozta a Fidesz elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorának vendégeként. Orbán Viktor kifejtette: a pénzügyminiszter nyolcszázmilliárd forintnyi versenyképesség-javító csomagot jelentett be, és elég homályosan beszélt arról, hogy mik is lesznek ennek a forrásai.
– Semmiféle megszorító csomag nem készül, fel sem merülhet ilyen gondolat akkor, amikor a magyar gazdaság végre elindult fölfelé – szögezte le Draskovics Tibor pénzügyminiszter. Szerinte az elmúlt tíz hónap világosan bebizonyította, hogy ha a gazdaságpolitika megfelelő feltételeket teremt, akkor a gazdaság lényegesen nagyobb teljesítményre képes.



Szocialisták egymás között

A kormányfő szerint az európai parlamenti választás után az együttműködés ideje jön Magyarországon: „Együttműködés azokkal, akik számára a nemzeti érdekek a legfontosabbak.” Medgyessy Péter erről tegnap beszélt, amikor találkozott a szocialisták európai parlamenti (EP) képviselőjelöltjeivel. A kormányfő kijelentette, hogy két fontos tétje van az EP-választásnak: milyen legyen a megújult Európa, és milyen legyen az európai Magyarország. Hangsúlyozta, általános érdek, hogy minél többen menjenek el szavazni, és hogy Magyarország megmutassa a világnak: fontosnak tartja és tudja annak jelentőségét, hogy az EP-választás meghatározza a következő éveket. Kijelentette: „A választások az előttünk álló évtizedről szólnak, és természetesen érintik az elmúlt két év kormányzását is.”
Kovács László pártelnök, listavezető arról beszélt: az MSZP azt a feladatot adja majd az európai parlamenti képviselőinek, hogy a többi párt színeiben mandátumot szerzőkkel szorosan együttműködve dolgozzanak a nemzeti érdek közös megfogalmazásán és érvényre juttatásán egyaránt. Horn Gyula, az MSZP-lista második helyezettje is fontosnak nevezte, hogy a 24 magyar képviselő között egyetértés legyen a legalapvetőbb kérdésekben az Európai Parlamentben. Az exkormányfő javasolta, a kabinet támogassa egy európai kapcsolati iroda létrehozását, amely tájékoztatást adna az unióban történtekről és a várható eseményekről, valamint felmérné, hogy milyen végrehajtási munkára van szükség.



Kumin Ferenc politológus: Kiábrándító volt az európai parlamenti választás kampánya, elsősorban a nagy pártok teljesítménye miatt. A kampányban felvetett témák kifejezetten ostobák voltak, a pártok a választók tudatlanságára, legrosszabb ösztöneire alapoztak. A Szövetség és a szocialisták választási szlogenjeit (Csak együtt sikerülhet, Újra MSZP) legszívesebben a színtelen-szagtalan jelzővel illetném. Mindkét üzenet szegényes, nem árul el semmi tartalmi elemet, egyénit az illető pártról. Az MSZP és a Fidesz egymást „húzta bele” a negatív kampányba, a nagy pártok folyamatosan egymásra licitáltak. Rányomta a bélyegét az elmúlt időszakra az is, hogy az országgyűlési választásokhoz képest most kevesebb pénzt szántak a pártok e célra – így kisebb „felületen” kellett hatásosan kampányolniuk.
Giró-Szász András politikai szakértő: A várakozásoknak megfelelően a belpolitikai témákra összpontosított a kampány, nem az uniós ügyekre. A pártok belátták ugyanis, hogy az utóbbival aligha tudták volna megszólítani a választókat. A kormányoldal, főként az MSZP negatív kampányt folytatott, amelynek célja a Fidesz támogatottságának erodálása volt. Ezzel párhuzamosan a kormány a kormányfő köré szerveződött csapattal sikerpropagandát folytatott autópálya-felújításról, 53. heti nyugdíjról szóló bejelentésekkel. A Fidesz a kampány kezdetén imázsnövelő szerepet vitt a törzsszavazók megtartása mellett a kormánypártokkal nem szimpatizáló választók megszerzéséért. A kormányzati sikerpropaganda hatására viszont csökkent a Fidesz előnye, így a kampány végére az ellenzéki pártnál is előtérbe került a kritika.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.