Lakott területektől akár ötszáz méternyire is épülhet regionális szemétlerakó, miután az Országgyűlés hétfőn elfogadta az erről szóló törvénymódosítást. Az országos területrendezési terv eddig hatályos változata éppen ennek dupláját jelölte meg védőtávolságként. A fideszes Kovács Zoltán és az MSZP-s Gőgös Zoltán által benyújtott és immár elfogadott módosítás értelmében a jövőben csak kiemelt zöld területeken, erdőben, hullámtéren és ehhez hasonló, környezetvédelmileg és mezőgazdaságilag fontos területeken tilos a hulladéklerakók építése. A törvény szerint azonban a beépítésre szánt területektől akár már fél kilométernyire is elhelyezhető a regionális – tehát adott esetben száz település hulladékát is befogadó – szeméttelep. A szóban forgó módosítást az Országgyűlés 338 igen szavazattal fogadta el, egyetlen nem voks ellenében, két tartózkodás mellett. A fideszes Illés Zoltán volt az a képviselő, aki egyértelműen elutasította az indítványt, míg a fideszes Halász János és az MDF-es Medgyasszay László tartózkodott a szavazásnál.
A jogszabály változtatott az állami kézben lévő, katonai és polgári repülőterek védőtávolságán is: ezt két kilométerrel, a korábbi 15-ről 13 kilométerre csökkentette. A repterek esetében a védőtávolság a biztonság szempontjából fontos: a fel- és leszálló gépeket zavarhatják a szeméttelepeken élelmet kereső madárrajok.
A fideszes Kovács Zoltán és az MSZP-s Gőgös Zoltán azzal indokolta javaslatát, hogy a településektől messzire lévő szemétlerakó telepek nagyban növelik a szolgáltatási díjakat a szállítás költségei miatt. A módosítással – érvelnek – az önkormányzati, valamint egyéb tulajdonban levő gazdasági társaságok kisebb költséggel szállíthatnák el a háztartási hulladékot a települések lakosságától.
A Hulladék Munkaszövetség (Humusz) megdöbbenéssel értesült arról, hogy az egy éve elfogadott országos területrendezési tervről szóló törvényt önálló képviselői indítvánnyal módosította az Országgyűlés. – Szomorúan látjuk, hogy a parlamenti pártok a választások után egy nappal teljesen egyetértenek ebben az ügyben, és egyetlen ellenszavazattal fogadták el a módosítást – olvasható az egyesület közleményében, amelyhez több más környezetvédő szervezet is csatlakozott. Véleményük szerint az elfogadott indítvány sérti a lakosság egészséges környezethez való alkotmányos jogát, nem érvényesíti a magyar és az európai uniós jogszabályokban, nemzetközi szerződésekben is elfogadott elővigyázatosság elvét, valamint tovább rontja az állami egészségpolitika hitelét, a parlament tekintélyét. Rámutattak arra is, hogy a törvénymódosítás előkészítése a társadalmi szervezetek, az Országos Környezetvédelmi Tanács, az önkormányzati szövetségek véleményének mellőzése miatt nem elégíti ki a jogalkotási törvény és az aarhus-i egyezmény kívánalmait. A Humusz Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz fordul, akit arra szeretnének rábírni, hogy kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól a jogszabályra.

Fordulat jön az időjárásban – mutatjuk!