Utazás az E 111-es nyomtatvány körül

Ha valaki azt hitte, hogy az európai uniós csatlakozásunkat követően személyi igazolvánnyal a kezünkben nekiindulhatunk egy tagállambeli nyaralásnak, az tévedett. Sürgősségi orvosi ellátást ugyanis kizárólag egy úgynevezett E 111-es nyomtatvány alapján kapunk, amely kilencven napig érvényes. Ennek beszerzésére mindenképp időt kell szánni. Így aztán annak, aki a főszezonra tervezi külföldi nyaralását, célszerű már most megkezdenie a szükséges papírok beszerzését.

2004. 06. 03. 9:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi retorika mindössze ennyi volt: EU-tagállamokban magyaroknak is jár a sürgősségi orvosi kezelés. Ez alapján mindenki azt gondolhatta, bármi történjék is vele, ingyenes betegellátásban részesül. De ez nem így van. A megoldás kulcsa az E 111-es nyomtatvány. Ugyanis csak ennek kikérésével jogosultak a magyar állampolgárok ugyanolyan sürgősségi egészségügyi ellátásra, mint amilyet az adott EU-tagállam a saját állampolgárainak nyújt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) tájékoztatása szerint a nyomtatványt a taj-kártya és a személyi igazolvány felmutatásával lehet személyesen vagy a szükséges adatok megadásával postai úton igényelni. Az OEP szerint az eljárást megkönnyíti, ha munkáltatói igazolást is mellékelünk hozzá. De ezzel még nincs vége a teendőinknek. Az E 111-es nyomtatványt ugyanis a külföldi tartózkodás helyén egy úgynevezett elszámolási lapra kell cserélniük az utazóknak, mert a kezelés megkezdéséhez ez szükséges. Az ellátás költségeit az a biztosító vállalja, amelyiknél az illető személy biztosítva van. Ha nem volt nyomtatvány az ellátásra szoruló személynél, akkor az ellátásért helyben fizetnie kell, s hazatérése után igényelheti vissza a költségek egy részét. Hangsúlyozandó, hogy nem a teljes költséget fogja visszakapni, hanem csak azt a részt, amelyet a biztosítójának akkor kellett volna kifizetnie, ha nyomtatványt használnak az ellátás igénybevételekor. Nyomtatvány esetében a szolgáltató azt az árat tudja érvényesíteni, amelyet a többi, helyben biztosított ellátása után kap a biztosítóktól, nyomtatvány nélkül azonban nincs azonos elbírálási kötelezettség, s a szolgáltató piaci áron fog számlázni.
Ám az országonként eltérő összegű önrészt mindenképpen meg kell fizetni, s a gyógyszerekhez sem juthatunk ingyen. A vonatkozó előírás értelmében a kórházi ellátásért, szakorvosi vizitekért vagy egy recept felírásáért külön kell fizetniük a magyar állampolgároknak akkor is, ha van E 111-es nyomtatványuk. A tarifák és az elszámoltatható szolgáltatások köre viszont folyamatosan változik.
Az aktuális helyzetről elvileg a Külügyminisztérium honlapján lehet tájékozódni, de tarifalista helyett mindössze ezt az információt találtuk a tárca honlapján: „Jelentős változás a korábbiakhoz képest, hogy 2004. május 1. után a rövid idejű tartózkodás céljából beutazóknak (üzleti célból beutazók, turisták), amennyiben baleset vagy megbetegedés miatt sürgősségi egészségügyi ellátásra szorulnak, az EU-tagállam, amelynek területén éppen tartózkodnak, a saját állampolgáraival azonos feltételek mellett ellátást nyújt. Az ellátás költségeit az a biztosító vállalja (általában utólagos, biztosítók közötti elszámolás mellett), amelyiknél az illető személy ténylegesen biztosítva van (azaz általában a hazai társadalombiztosítás). Mindennek azonban feltétele, hogy az utazó rendelkezzen egy E 111-es jelzésű nyomtatvánnyal, melyen a biztosító – a biztosítási jogviszony alapján – előzetesen vállalja a felmerülő költségek fedezetét. Az ingyenes vagy kedvezményes orvosi szolgáltatás csak a közegészségügyi ellátásra vonatkozik, s ennek körét a tagállamok nemzeti joga határozza meg. Néhány esetben az orvosi ellátás egésze ingyenes, máskor csak egy része, s előfordulhat az is, hogy a kezelés költsége csak utólagosan igényelhető vissza. Ezért fontos a számlák és receptek megőrzése. Az E 111-es formanyomtatványt és további információkat – a külföldre távozás előtt minden esetben, azaz újbóli külföldre utazásnál ismételten – az OEP-nél, illetőleg a lakóhely szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál kell igényelni és kitöltetni.”
Az E 111-es nyomtatvány nemcsak az uniós tagállamokban érvényes, hanem az Európai Gazdasági Térség többi országában – így Norvégiában, Liechtensteinben és Izlandon – is használható. A nyomtatvány 90 napig érvényes, de postai úton bármikor meghoszszabbítható. Néhány országban 2004. július elsejéig csak akkor érvényes a nyomtatvány, ha előtte érvényesítették a helyi egészségbiztosítónál. Az E 111-essel így július elsejéig Ausztriában, Csehországban, Görögországban, Németországban, Olaszországban és Portugáliában a megérkezés napján érdemes felkeresni a helyi egészségbiztosítót.
A szabályozás értelmében ha nincs E 111-es nyomtatvány a külföldön megbetegedő magyar állampolgárnál, akkor minden költséget a betegnek saját magának kell fizetnie. Utólag ugyanis nem állítható ki E 111-es nyomtatvány.
A magyar taj-kártya az Európai Unió tagállamaiban nem használható. Azonban arról már döntött az unió, hogy idővel bevezetnek egy egységes egészségügyi kártyát a legtöbb országban, ami alól viszont Magyarország felmentést kapott 2006-ig. Addig tehát a magyar biztosított csak az E 111-es nyomtatvány által kapott jogosultság alapján vehet igénybe sürgősségi ellátást az EU-ban.
A Magyar Biztosítók Szövetsége utasbiztosítási tagozatának szakértői szerint azért érdemes utasbiztosítást kötni, mert az rengeteg olyan szolgáltatást nyújt, amire az E 111 nem terjed ki. Eszerint az utasbiztosítás fedezi a teljes ellátási költséget, az önrészt is, így a beteget nem terheli váratlan kiadás. Megköthető minden magyar állampolgárra, akár van társadalombiztosítása, akár nincs. Az utasbiztosítás költségvállaló nyilatkozatát minden egészségügyi intézmény (tehát állami kórház és magánklinika is) elfogadja, ezért a beteget/sérültet a legközelebbi, magas színvonalon dolgozó egészségügyi intézményben fogják szakszerűen ellátni. Fedezi a sérült hazaszállítását is. Nem fordulhat elő, hogy valakit a kórház elé kitesznek begipszelt lábbal és két mankóval csomagostul, hogy szervezze meg és fizesse a hazajutását. Az utasbiztosítás teljes körű, 24 órás, magyar nyelvű asszisztenciaszolgáltatást nyújt: megszervezi a bajba jutott személy mentését, orvosi ellátását, kapcsolatot tart az orvossal, a kórházzal, konzíliumot biztosít, tolmácsol, értesíti a hozzátartozókat, szükség esetén pénzsegélyt továbbít, lehetővé teszi a tartósan kórházban fekvő sérült rokoni látogatását, segítséget nyújt sérült személygépkocsi hazahozatalához.
A fentieken kívül az E 111 használata abból a szempontból is nehézkes, hogy nem minden egészségügyi intézményben váltható ingyenes szolgáltatásra. Azaz ismerni kell a kórházak, a rendelők és az orvosok listáját – ilyet lapunk sehol nem talált –, amelyek és akik számláját az OEP megtéríti. Magánorvosok, privát kórházak jellemzően nem jöhetnek szóba, de országonként, sőt tartományonként is lényeges különbségek vannak a támogatott szolgáltatások és a szolgáltatók körét illetően.
A szakemberek úgy vélik, néhány napos vagy hetes kirándulásokra, üzleti utakra tehát továbbra is megéri inkább az üzleti biztosítók néhány száz forintos díját megfizetni, amiért cserébe viszont (a szerződésben meghatározott összeghatárig) bármilyen intézményben fedezve vannak az utazók költségei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.