Veszélyben a felvidéki magyarok hitélete

Kaszás Péter
2004. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A nyelvi sokszínűség a teremtés mindenütt látható változatosságának egyik formája, mely Isten gazdagságát és hatalmát mutatja.”
(Folium Dioecesanum Bauzanense-Brixinense, 1998, Dél-Tirol)

Szlovákiában a közeljövőben egyház-igazgatási reformra kerül sor, melynek során újra felosztják az eddig működő egyházmegyerendszert. A változások a felvidéki magyarok életére minden bizonnyal döntő befolyással lesznek. A kérdés elsősorban az, hogy központosítják, vagy még jobban felaprózzák a tömbben élő katolikus magyarságot. Az eddigi tapasztalatok sajnos az utóbbi gyanú létjogosultságát erősítik.
A felvidéki magyar katolikusok hitélete jelenleg négy különböző szlovákiai egyházmegyében zajlik. A pozsony–nagyszombati egyházmegye 440 plébániájából 123 magyar, de csak 81 van betöltve. A nyitrai egyházmegyében 4, a rozsnyóiban 15, a kassaiban pedig 17 magyar pap tevékenykedik. A nagyszombati érsekség katolikus híveinek közel kétharmada, a rozsnyói püspökséghez tartozóknak pedig csaknem fele magyar. Mindennek ellenére számtalan magyarlakta – nemegyszer jelentős magyar többségű – településen nincs magyar pap, nincs magyar prédikáció, nincs magyar gyóntatás. Mivel egy magyar pap gyakran két-három plébániát is ellát, a hívek egyre több magyar plébánián kénytelenek szlovákul hallgatni az igét. Ráadásul az sem ritka, hogy a szlovák papok még a magyar nyelvű éneklést, imát is megtiltják. A paphiány mértéke évről évre aggasztóbb, s magyar nyelvű lelkészképzés híján – becslések szerint – tíz éven belül akár felére csökkenhet a felvidéki magyar klérus létszáma.
A helyzet rendezésére Komáromban már 1924 nyarán létrehozták a Katolikus Nagybizottságot, mely négy évvel később – Rómába is eljuttatott – memorandumában először fogalmazta meg a felvidéki magyar hívek igényét egy magyar többségű egyházmegye kialakítására, egy magyar püspök kinevezésére, a magyar nyelvű pap- és hitoktatóképzés biztosítására, valamint az egyes népcsoportok arányos képviseletére az egyházhatósági hivatalokban. Miközben cseh területen a szudétanémet katolikusoknak saját német nyelvű egyházmegyéjük és püspökük volt, s a prágai érsek mellett német segédpüspök is működhetett, a magyar katolikusok ügye nem oldódott meg. A marxizmus-leninizmus és a tudományos materializmus évtizedei után a magyar püspökségre és a szabad anyanyelvi vallásgyakorlásra való igények újra megfogalmazódtak. 1993-ban 53 ezer magyar hívő aláírásával kérte a szlovák püspöki kart egy magyar püspök kinevezésére (kérésüket képviselőik a szentatyához személyesen juttatták el). A Szlovák Katolikus Egyház azonban hajthatatlannak látszik az ügyben. Vezetőik – s ezt nehéz nem észrevenni – pusztán politikai célokért képesek lemondani egy, az Istennel anyanyelvi – vagyis mélyebb, őszintébb és igazabb – kapcsolatot ápoló, felvidéki magyar katolikus közösségről. Márpedig a megoldás kézenfekvő volna: mivel Somorjától egészen Ipolyságig, a nagykürtösi járásig összefüggő magyar plébániák vannak, mindenféle akadály nélkül ki lehetne alakítani egy magyar többségű, magyar vezetésű egyházmegyét.
S hogy ez mennyire nem lehetetlenség, arra ott van Dél-Tirol esete. A tartomány Ausztriától Olaszországhoz való csatolása ugyanis az egyház-igazgatási rendszer egységét is megbontotta. A problémák orvoslására – hosszas küzdelem után – 1964-ben került sor: az Olasz Katolikus Egyház belső területfelosztási reformot hajtott végre, s kialakította a német többségű, bozen-brixeni egyházmegyét, mely 7400 négyzetkilométerével Olaszország harmadik legnagyobb egyház-igazgatási egysége lett. Az egyházmegye 23 német, 3 olasz és egy ladin többségű belső kerületre, esperességre tagolódik, határai pedig egybeesnek Dél-Tirol autonóm tartományéval. Élén német püspök áll, akinek két helynöke közül az egyik a német, a másik az olasz és a ladin hívekért felelős. A német nyelvű pap- és hitoktatóképzés színhelye a nagy múltú brixeni filozófiai és teológiai főiskola, melyben – két olasz professzor előadásait leszámítva – minden tantárgyat német nyelven oktatnak.
Dél-Tirol példája jól mutatja, hogy évtizedekkel ezelőtt megbolygatott egyházügyi kérdéseket sem lehetetlen demokratikusan rendezni. Ha Szlovákiában nem fog megtörténi az, ami 1964-ben Olaszországban megtörtént, s a felvidéki magyar hívek nem fogják megkapni ugyanazokat a jogokat, amelyeket annak idején megkaptak a dél-tiroli németek, akkor még a vallásgyakorlás terén is sérülni fog az emberek közti egyenlőség elve. Ezt pedig egyetlen keresztény gondolkodású ember sem kívánhatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.