Autoriter vonásokat ölt Szaakasvili rendszere

A grúz társadalomban gyűlő feszültséget, az átalakulás nehézségeit jelzi, hogy a minap ellenzéki politikusokkal az élen több százan tüntettek a rendszer ellen Tbiliszi főutcáján két ismert, mint kiderült, zsaroló bűnszövetkezet tagjává vált sportoló letartóztatása miatt. A rendőrség brutális fellépése ugyanakkor arra utal, hogy Grúzia másfél évvel a „rózsák forradalma” után sem a demokrácia szigete.

2005. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Durván kergették szét a speciális egységekkel megerősített rendőrök a Rusztaveli sugárúton tiltakozókat, majd ezt követően az erőszakos fellépés miatt a parlamentben a belügyminiszter lemondását követelő ellenzékiek és a hatalom pártjának képviselői között tört ki verekedés. Az üléstermet elhagyó ellenzék egyik pártjának vezetője, Koba Davitasvili ezután a televízión keresztül hívta utcára híveit. A felfokozott hangulat, az elszabadult indulatok is jelzik Grúzia problémáit, megfigyelők szerint azonban ezek után sem forog veszélyben Mihail Szaakasvili egyébként egyre láthatóbban autoriter vonásokat öltő rendszere. Az elnök népszerűsége – bár csökken – még mindig a legnagyobb, nincs alternatívája.
Ezzel együtt az utóbbi másfél évben sokan csalódtak Szaakasviliben. A radikálisok azért, mert ígérete ellenére sem tudta helyreállítani az állam egységét, Tbiliszinek továbbra sincs befolyása Abháziára és Dél-Oszétiára, ám még fontosabb, hogy a lakosság túlnyomó többségének amúgy meglehetősen alacsony életszínvonala sem javult. A megkezdett reformok következtében mintegy százezerrel nőtt a munkanélküliek száma, több régióban pedig akadozik az áramellátás, állandósult az energiahiány. Azok sem lehetnek elégedettek, akik a „rózsák forradalmától” a demokrácia kiteljesedését várták. Sok igazság van azokban az ellenzéki kritikákban, amelyek szerint Szaakasvili rátette kezét a választási bizottságokra, a bíróságokra, a parlament pedig az elnöki adminisztráció meghosszabbításaként működik. Bár erről keveset hallani, a hatalomváltás után például több újságot és három tévécsatornát is bezártak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.