Falvak, ahol bölcs emberek élnek

Brém-Nagy Ferenc
2005. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A falusi bölcsesség úgy kívánja, egy épület ne álljon tizenhárom emeletből, sem egy historie tizenhárom fejezetből. Előírásai óvatosság és konzervativizmus felé hajlanak: a kiömlött sóból vessünk egy csipetnyit a hátunk mögé, s kopogjuk le fán, ha azt mondjuk, jó egészségnek örvendünk; a véleményünket tartsuk meg magunknak, s a fejünket ne dugjuk ki a tömegből – írja John Updike Falvak című, huszonegyedik regényének zárófejezetében, a Falusi bölcsességben.
Updike huszonegyedik regénye nagyjából hetven évet fog át, a gazdasági világválságtól a huszonegyedik századig terjedő időszakot. Az idős főszereplő, Owen Mackenzie emlékezik az életére, ahol élt-lakott, a születési helyétől, a pennsylvaniai Willow városkától a connecticuti Middle Fallson át, amelyben Owen, a programozó, a komputerek térhódításának hajnalán társával Ed Mervine-nel megalapítja az E-O Adatkezelés nevű vállalatot és létrehozza DigitEyes nevű programot, egészen a gazdag nyugdíjasok lakta massachusettsi faluig, Haskells Crossingig. Ő idézi fel magában a hajdani kisvárosokat, hangulatukat, lakóikat és a nőket, akik döntő befolyással voltak rá.
Az írói pályafutásának ötvenedik évfordulójához érkezett Updike számvetése a Falvak, amelyet az öregkor adta bölcsesség, keserédes íz és a közvetlen hang jellemez. Fejlődésregény, mondhatnánk, érzékenyen megrajzolt képe annak, ahogy a magában nem bízó, szorongásokkal vívódó gyerek, Owen, lassan megtalálja helyét a világban. Ahogyan ismeretei szaporodnak, egzisztenciája épül, úgy kuszálódik érzelmi élete is, míg az Elsie Seidellel a döntő pillanatban bátorságát veszített kamasz, egyetemi szerelme, istenített első felesége és négy gyermekének anyja, Phyllis mellett eljut az első házasságtörésig, aztán a hosszabb-rövidebb kalandok után második feleségéig, Juliáig, miközben a falvak, ahol élnie adatott lefosztják róla a valamikori ártatlanságot. „Egy falu titkokból szövődik, igazságokból, amelyeket jobb nem kimondani.” S Owen élete mögött megjelenik egy változó, sajátos világ, az amerikai falvak-kisvárosok világa, melyről – az ilyen könyvek olvastán derül ki – oly keveset tudunk, és végighúzódik a huszadik század történelme, illetve abból az, ami és ahogyan e falvakban-kisvárosokban hullámokat vetett.
Updike regénye igazi jó olvasmány, kicsit ironikus, kicsit keserű, nagyon személyes. Méltó a jubileumhoz.
(John Updike: Falvak. Fordította: Gy. Horváth László. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2005. 373 oldal. 2400 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.