Az állandó pénzszűkében lévő közszolgálati Magyar Televízióra most egy újabb csatornát erőltetnek az eddigi kettő (m1 és m2) mellé. Célját az országgyűlési választások közeledtével nem nehéz kitalálni: a kormány az eddigieken túlmenően egy újabb alázatos szócsövet, megszólalási lehetőséget kapna (neve a „Demokrácia csatorna” lenne). Csakhogy a kormány nem rendelkezhet műsorokról, hiszen a médiatörvény szabad és független közszolgálati műsorszolgáltatást követel meg. Az 1996. évi törvény meghatározta azt is, hogy a Magyar Televízió két országos műsort terjeszthet, s ha mégis más jogcímeken (értéknövelő, kiegészítő, szakosított stb.) műsorszolgáltatásra lenne igénye a nézőközönségnek (s nem a hatalomnak!), arról a törvényhozásnak kellene döntenie.
A kormányzati szócső szerepét már ma is számos kis és nagyobb televízió tölti be (például az ATV). Talán éppen ezért születhetett meg a legújabb döntés: az illetékes főhatóság a csak 2007-ben lejáró koncessziós szerződéseket már most meghosszabbította, jóllehet a vonatkozó törvény szerint a szerződés lejártakor – nem előbb és nem később! – lehet azt megújítani, s csak az erre vonatkozó igény bejelentését kell legfeljebb 14 hónappal korábban megtenni.
A hazai médiában az RTL Klub és a TV2 számára biztosított koncesszió már csak azért is különös, mert szabálytalan működésük okán az ORTT főhatóságként, átmeneti adásszünetek formájában már többször is kiszabott büntetést.
Farkas Zsolt, Budapest
Gál Kinga: Von der Leyen agóniája ma bizonyítottan elkezdődött
