Mélyülő brit közjogi vita

A brit közéletben egyre mélyebb ellentétet szül politikusok és jogászok között a terror elhárításának felelőssége. Időközben Nagy-Britanniában tovább folyik a nyomozás a merényletsorozat elkövetői ellen.

2005. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általános vélemény szerint a politikus gondoskodik az állampolgár biztonságáról, a jogász pedig arról, hogy az ne sértse a jogrendszert. Az első összezördülés akkor történt, amikor a Lordok Házának jogászai – gyakorlatilag a brit jogi rendszer legfelső letéteményesei és őrei – alkotmányellenesnek nyilvánították olyan terroristagyanús külföldiek fogva tartását bírói ítélet és határidő nélkül, akiket nem lehet hazatoloncolni, mert hazájukban börtön, esetleg kínzás vagy halál is várna rájuk.
A politikus–jogász ellentét most leszűkült egyetlen családra. Cherie Booth, közismertebb nevén Mrs. Cherie Blair, Tony Blair miniszterelnök felesége, jó nevű munkajogi és emberjogi ügyekre specializálódott jogász, aki gyakran bírói szerepkört lát el. Néhány napja Malajziában tartott előadásában azt mondta, hogy a brit kormánynak nem szabad a terroristaveszély elhárításában áthágnia a jogi kereteket. Ez bizony bírálat volt a Blair-kormánynak azon törekvésével szemben, hogy új törvényeket hozzon, amelyek lehetővé teszik a terrorakciók igazolóinak letartóztatását, illetve kitoloncolását. Ezenfelül megkönnyítenék az elektronikus vagy postai kommunikációjuk lehallgatását, felbontását, s az így szerzett adatok bűnperben való felhasználását azok ellen, akiket terrorakciók elkövetésével, tervezésével, elősegítésével vagy azokra való felbujtással gyanúsítanak. Lehetővé válnék az is, hogy az ilyen gyanú alapján letartóztatottakat a jelenleg érvényes két héten túl, akár három hónapig is vizsgálati fogságban tartsanak. Cherie Blair ezt ellenzi, és a médiában megjelent, elhangzott vélemények szerint vele tart a jogásztársadalom zöme. A Blair házaspár közti elvi ellentétet mi sem fejezi ki jobban, mint Tony Blair megjegyzése arra a bíróra, aki kijelentette: „A brit állampolgárra leselkedő legnagyobb veszély nem a terrorizmus, hanem a jogsérelem.” Blair az első terrorakció után keserűen azt mondta: „Alig hinném, hogy a bíró úrnak még most is ez a véleménye.”
Közben Londonban és Anglia-szerte folyik az embervadászat, keresik a még mindig szabadlábon levő terroristákat. Jelenleg már őrizet alatt van egyikük, Jaszin Hasszán Omár, akinek képét rejtett ipari kamera örökítette meg, amint sikertelen bombamerénylete után menekül. Rajta kívül három személyt tartóztattak le Birminghamben, kilencet pedig Londonban, a gyanúsítottak házaiban tartott razziák során. A londoni metróhálózat biztonsági tagjait tegnap nem engedték haza szolgálatuk lejártával, mert a biztonsági szervek az egész hálózatra kiterjedő riadót rendeltek el. A lázas nyomozásnak az ad különleges sürgősséget, hogy úgy tudni, a keresett terroristák nagy mennyiségű robbanóanyag, esetleg új, működőképes pokolgépek birtokában vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.