Mi ez, ha nem államcsőd?

Komár Lajos
2005. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdeklődéssel olvastam a Magyar Nemzet július 13-i számában megjelent, A valós problémákat elfedte a vita című írást Lóránt Károly tollából. Mindenben igaza van, én hasonlóképpen értékelem az Orbán–Gyurcsány-vitát, az egész beszélgetést. A témához adalék gyanánt felhívom a figyelmet Széles Gábornak a Magyar Nemzet július 16-i számában megjelent interjújára, amelynek címe: Jövőre is nőnek a vállalkozások terhei. Különösen ez utóbbi világít rá a magyar probléma lényegére. Arra, hogy a magyar gazdaság növekedésének motorja a külföldi hitelfelvétel, és nem a gazdaság organikus fejlődése, növekedése. Mindehhez már csak én teszem hozzá, hogy ez a motor előbb vagy utóbb (de szerintem inkább előbb) le fog állni, mert a jelenleg még növekedést produkáló tőkebeáramlás (annak közgazdasági és nem statisztikai tartalmát tekintve) elapad. Már ma is közel vagyunk ehhez, mert a nemzetközi tőkepiacokon végrehajtott minden állami hitelfelvétel prospektusa (Placing Memorandum) nyíltan és publikusan bevallja, hogy a hitelfelvétel célja az éppen lejáró hitelek törlesztése. (Egyetlen kivételt találtam, egy közel ezermilliárd eurós állami hitelfelvételt a 4. számú metróvonal és a csepeli szennyvíztisztító finanszírozására, amit nemrégiben írt alá a pénzügyminiszter és a főpolgármester.)
Mi ez, ha nem államcsőd? Ugyanis ha nem kapnánk új hiteleket, nem tudnánk törleszteni a lejáró adósságokat. Az adósság rulírozása pedig fenntartja a külföldi hitelektől függő és zsarolható állapotot. Az az érzésem, hogy a külföldi hitelezőknek éppen ez a célja. Ezért hajlandók a lejáró hitelek törlesztésére újabb és újabb hiteleket adni. Ha az olvasónak módjában áll a nemzetközi hitelfelvételek Placing Memorandumához hozzáférnie, maga is ellenőrizheti ezt A hitel felhasználása című fejezetekben. Eközben növekszik a Magyarországról osztalékok formájában kivont tőke, ami azt jelenti, hogy a hazánkban működő külföldi tőke egyre nagyobb része nem a belföldi akkumulációt (növekedést) gyarapítja, miközben nő az adósságszolgálati teher. Fizetjük az adósságállomány utáni kamatokat, és csal a statisztikánk is, mert a külföldi cégek osztalék formájában ki nem vont nyereségét (úgynevezett újra befektetett jövedelem címén) tőkebeáramlásként veszi számba, miközben ennek semmi köze a tőkebeáramláshoz. Ez forintban itthon megtermelt jövedelem. Feltüntetni tőkebeáramlásként azért, mert a külföldi tulajdonos kivonhatta volna, de nem vonta ki, egyszerűen szólva hamis logika, durvábban szólva: statisztikai csalás.
Én valójában nem is csodálkozom a helyzeten, bár ökölbe szorított kézzel, tehetetlenül nézem, hogy az ország hogyan megy tönkre. Ugyanis az a véleményem, hogy Magyarország elvesztette önállóságának és szuverenitásának gazdasági alapjait. A döntő termelési eszközök külföldi kézben vannak, az eladósodottság révén pedig a gazdaság függő, zsarolható állapotban van.
A július 17-i Nap-kelte című műsorban Boross Péter értékelte a Gyurcsány–Orbán-vitát, lesújtó módon nyilatkozva róla. Azt mondta, hogy méltatlan és szégyenteljes dolog két miniszterelnöknek ilyen lapos, sekélyes, semmitmondó vitát folytatni. Két miniszterelnök beszéljen az ország jövőjéről, a gazdaság helyzetéről, és fejtse ki erre vonatkozó álláspontját még akkor is, ha a két álláspont eltér egymástól. Igazat adok neki. A vitában ugyanis nem az volt a lényeg, amit mondtak, hanem az, amiről nem beszéltek. Egyikük sem. Nem beszéltek a népesség csökkenésének a problémájáról, az agrárium válságáról és a költségvetési hiány bajairól, illetve mindezek következményeiről. Gyurcsány Ferencet még csak megértem, miért nem beszélt ezekről. Orbán Viktor viszont véleményem szerint azért nem, mert nagyon jól tudja, hogy milyen a gazdaság helyzete, és azt is tudja, hogy ezen ő sem tud (vagy nem akar) majd változtatni.
Hát itt tartunk ma. Csalódott, keserű és kiábrándult vagyok a jövőt illetően.

A szerző a Magyar Nemzeti Bank
vezető munkatársa volt

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.