Vádemelési javaslat jogtalan nyugdíjazásért

A két évvel ezelőtt kirobbant miskolci leszázalékolási ügyben a Borsod megyei főügyészség tizenegy orvos és ötvenkilenc civil ellen nyújtotta be vádemelési javaslatát a bíróságnak. Az irat egyebek mellett hivatalos személy általi kötelességszegés és üzletszerűen elkövetett vesztegetés, okirat-hamisítás és csalás bűntettét említi.

Tolcsvai L. László
2005. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénzért százalékoltak le két éven keresztül embereket miskolci orvosok, és letartóztatásuk idején vesztegetéssel vádoltak meg öt orvos szakértőt – tudta meg lapunk Martossy Györgytől, a megyei főügyészség szóvivőjétől. Miként kiderült, két közvetítő nő hozta össze a pácienseket hat kórházi orvossal, és bár minden esetben megállapították a rokkantságot, a leszázalékoláshoz szükséges 67 százalékot senki sem érte el. A közvetítők egészségügyi, kórházi kapcsolataik révén ajánlották ismerőseiknek a lehetőséget. Miskolcon elterjedt, hogy ha valaki a fenti mértéknél kisebb mértékben rokkant, és van pénze, akkor nincs akadálya a leszázalékolásnak.
Első körben ötezer forint jutott a közvetítőnek, a további huszonötezret a zárójelentésekbe rejtették, amely az orvos zsebébe vándorolt – tudatta a szóvivő. A pácienseket 3–12 napra befektették a kórházba, majd leletek készültek különböző, nem létező betegségekről. E dokumentumokkal keresték fel ismét a közvetítőket, akik az ötös bizottsághoz, vagyis az Országos Orvosszakértői Intézet miskolci szervezetéhez irányították őket. Itt már százötven –kétszázezer forint volt a tarifa. A nyomozáskor derült ki, hogy nem csak az ötök, hanem további hat orvos is vétkes lehet az ügyben. A szóvivő hozzátette: eredetileg kilencvennyolc gyanúsított ellen indult nyomozás, de a főügyészség végül huszonnyolc esetben nem látta megalapozottnak a vádat.
Végül tizenegy orvos, két közvetítő, két kórházi szakasszisztens és ötvenkilenc páciens ellen adták be a vádemelési javaslatot. Eszerint az álbetegek 2001-től 2003-ig ötszázezertől másfél millió forintig vettek fel jogtalanul rokkantnyugdíjat, miközben szintén milliókkal károsították meg a tb-t, mert a fiktív fekvőbetegek után a kórház jogtalanul igényelt támogatást. A büntetés az orvosoknál és közvetítőknél öttől tíz évig, a civileknél öt évig terjedő szabadságvesztés lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.