Nem akarásnak
Lapunk június 25-i számában kitűnő elemzést olvashattam a magyar költségvetés állapotáról (ha meg nem halt közben). Az evások mehetnek Ádámhoz panaszra, az ekhósoknak meg majd irány a szekér.
Egy hibás mondatot találtam az okos és nem is vagdalkozó dolgozatban: „A nagy akarásnak is nyögés a vége, tartja a népbölcselet.” Hát ez bizony nincs így. A „nem akarásnak”, a kelletlenül végzett munkának kevés a haszna.
Nem akarnak ezek semmit, csak a hatalmat. Újabb négy évre. Ezért ígérget Furcsány Licenc az áfától a nyárfáig mindent. Majd öt év múlva. Persze. Ha tíz százalékpontos hátrányban lennék a vezető ellenzéki párttal szemben tíz hónapra a választásoktól, biztos én is beígérnék mindent. Az ő ígéreteikkel már tele a padlás, melyet ezúttal nem söpörnek le. Ígérj mindent mindennek, ne adj semmit senkinek, nem lesz híja semmidnek. Vagyis ígérni uraság, megadni emberség. Lenne. Licencék abban bíznak, hogy az ígéret a szemest is megvakítja. Egyszer már bejött.
De ezúttal tévednek. A bukta elkerülhetetlen számukra, csak higgyünk Istenben, de azért tartsuk szárazon a puskaport. Fűt-fát, tücsköt-bogarat könnyen ígér az, akinek a napjai, sőt a percei is meg vannak számlálva.
Az EU már most nem hisz az egész hókuszpókuszban. Mire megtanulnánk, mi is az a szubszidiaritás (helyi szinten való döntés), addigra alma az egész.
Nyugi
Ha azt akarod, hogy a drámáid úgy adják elő, ahogy megírtad őket, legyél köztársasági elnök, mondotta Václav Havel. Neki tudnia kell. A mi új elnökünk nem ír színműveket, de átlát a parlamenti színjátékokon. Mondok egy nagyot: tíz évre megvan az elnökünk. Ő az egész nép lobbistája.
Kapolcs: a kapocs
Épp ma van a könyvbemutatója Ladányi András Kapolcshoz hű maradni című testes, több mint ötszáz oldalas munkájának. Huszonhatan emlékeznek benne a régi falura, a fiatalabbak a félmúltra. Maga a név egy kun személynévből származik, talán a Kapolyból.
Kapolcs fantasztikus hely, még ismerik a rizses hurkát is, amelyről Pesten nem is hallottak harangozni. A „magátúlgyütt kocsit”, azaz az autót máshol nem is hallottam így említeni. Ez az az világhely, ahol (mint az egyik betelepülő, Galkó Balázs leírja) zsidó bérelte a katolikus kocsmát, aki megszervezte és zsidó bádogosok közreműködésével ki is javíttatta (a veszprémi püspök támogatásával) a katolikus templom tornyát. Itt minden másképp, mégis ugyanúgy történt.
Valószínűleg a falu és az egész völgy is egész más sorsra jut, ha Márta István (ott csak Pista) és barátai nem vesznek ott házat, és nem kezdenek el mozgolódni. A ma már Művészetek Völgye néven országosan ismert fesztiválhoz öt falu csatlakozott. Nemcsak disznóvágásra, de fellépni is eljárunk, bizony. Ott volt az Ortega y Gasset Társaság első föllépése is. Az operett kivételével minden műfaj megtalálta itt magának a helyet. „Az állandóan ott lakóknak kicsit megterhelő ez a rengeteg ember, de most már jobban odafigyelnek a rendre. Akik kiadják a lakásaikat, telkeiket, azoknak ez bevételt jelent”, mondja a könyvben Dobossy Sándorné. Hát ez igaz. Én csak a túl sok embertől féltem a hat falut. Tavaly már kétszázezren érezték magukat itt jól. Azt hiszem, ennyi elég is. Szinte szimbólum: malom van, de patak nincs. Mégis élünk.
Az Ezer Fröccs napja
A harmadik Ezer Fröccs napját rendezik meg Győrben csütörtöktől holnapig, azaz vasárnapig. Ha van valami, ami magyar, az a fröccs. A magyar nem az a padlóra ivós nép, mint a finn, szeret beszélgetni. Ezért a borba is vizet, méghozzá szódavizet tesz.
Valahogy a papok jeleskedtek a szén-dioxidos víz föltalálásában. Joseph Priestley, aki kálvinista pap volt, 1772-ben találta föl a szódavizet. Örülök, mert eddigi írásaimban is őt jelöltem meg elsőnek. Hanem ami Magyarországot illeti, az elsőség Jedlik Ányosé, aki 1892-ben állt elő vele. Ő is pap volt. De katolikus. Talán ezért is találta föl a dinamót. Megjegyzendő, hogy Priestleyt is az elektromosság foglalkoztatta.
A szikvíz – mert magyarul így mondjuk – és a bor találkozója Vörösmarty társaságához fűződik. Ő nevezte el a spritzert fröccsnek, és be jól tette. Az amerikaiak dr. Peppere (1885), a Coca-Cola (1896), a Pepsi (1898) és az R. C. Cola (1905) valami löttyöt adott el szódával.
Lássuk a fröccsök sorát:
Lüvet: régi szegedi elnevezése az 1 üveg bor + 1 üveg kutyaijesztőnek.
Kisfröccs: 1 dl bor + 1 dl szóda. (Mi mindig egy egész asztalnyit rendeltünk régen, a múlt század hatvanas–hetvenes éveiben Szegeden.) József Attila füttynek hívta rövidsége miatt. Volt olyan pincér (a Misi), aki azt mondta a Hágiban:
Csak egyszer érném meg, hogy két liter bort és két üveg szódát rendelnétek! Hát azt várhatta. Ma már a Hági is be van zárva.
Nagyfröccs: 2 dl bor + 1 dl szóda. A klasszikus forma. Móra 1 húzásnak nevezte, mert így lehetett a gallér mögé küldeni.
hosszúlépés: 1 dl bor + 2 dl szóda. Ezért nevezték fordítottnak is.
távolugrás: Petri Csathó Ferenc költő találta föl szegénységünk mián a Béke Tanszék elnevezésű jelenfelejtőben. A kombináció: 1 dl bor + 4 dl szóda.
házmester: 3 dl bor + 2 dl szóda.
viceházmester: 2 dl bor + 3 dl szóda.
bivalykorty: (Boncz Gézi kedvence) 4 dl bor + 1 dl szóda.
zivatar: (Boncz Géza szerint a víz már úgyis a borban van) 5 dl bor.
maflás/lámpás: fél liter bor + fél liter szikvíz.
Krúdy-fröccs: 9 dl bor + 1 dl szóda (a szóda imigyen megnevetteti a bort).
Sóherfröccs: a fordítottja az előzőnek, 1 dl bor + 9 dl szódavíz.
Polgármester: 6 dl bor + 4 dl szikvíz.
Kass-fröccs: a Kass János grafikusművész őseinek tulajdonában álló szegedi szállodában: 3 dl bor + 7 dl pezsgő.
A kólával, málnával, az akármilyen fehér színű szörppel kevert italokat nem tartjuk fröccsnek.
Van egy őrült pasi, aki „killer mixernek” nevezte el azt, ha egy szódásszifont megtöltünk borral, majd 1-2 patront tekerünk bele. Nem ajánlandó.
Emlékszem rá, hogy a postások se dupla rumot kértek a kávéba. Akkoriban az a mondás járta a postások körében:
A fröccs nyáron hűt, télen fűt.
Végül ideírom annak az embernek a mondását, aki igazán ismerte a fröccsöt. Úgy hívták, Tersánszky Józsi Jenő. Nem kerítették be egyetlen regényét se a kamuzók, de túléli őket. Ő mondta:
A nő olyan az ember életében, mint a borban a szóda. Jobban esik vele az ital, de attól is fájdul meg az ember feje.
Végül: a budai Lukács uszodában háromdecis műanyag üvegben palackozott fröccsöt lehet kapni.
Ez a vég.
No comment
Tisztelt lakók!
Szemtanúk állítása szerint az egyik belső udvarra néző lakásból az utóbbi két hétben legalább négy macska került a közös kertbe. Mint mindannyian tapasztalhattuk, ez kellemetlenséghez is vezethet, ezért az állatok életét veszély fenyegetheti. Az állatvédelmi törvény értelmében az állatok elpusztítása büntetőjogi felelősséget von maga után.
Az állatok hangos sivalkodása megszüntethető azok ivartalanításával, mely a mai napon megkezdődött. Előreláthatólag legalább egy hónapot igénybe vesz. Ehhez kérjük megértésüket és türelmüket.
Ha bárkinek lehetősége van befogadni a szerencsétlenül közül járt macskák közül, vagy tud ilyen lehetőségről, vagy bármilyen formában segítséget tud nyújtani, kérjük, jelezze. Név, telefonszám.
Köszönjük szépen.
Janó hazajött
Brüsszelt mint családapa nézte végig az egyik fiánál, Párizst mint legényember a másiknál. A Demokratában olvastam, hogy a párizsi önkormányzat mindennap lemosatja a nagyváros utcáit, méghozzá a Szajna vizével. Ez azonban Budapesten a Duna elképesztő méretű szennyezettsége miatt megoldhatatlan. A kilocsolt víz felszáradva olyan bűzt árasztana, amit aligha viselnének el a Belváros lakói.
Nem tudom. Utoljára vagy húsz éve lakoztam hosszabb ideig Párizsban. Egyszer rituálisan a két kezemmel megfürösztöttem arcom a Szajnában. Utána huszonöt caféba mentem be, de a húgyszagot nem tudtam lemosni. Lekopott végül. Janó, akiről régen írtam, megerősített: ma is így van. A Szajna egy kloáka.
A Beatles szerénysége
Időnként közölni szoktam sztárzenészek és -színészek elképesztő igényeit egy-egy fellépés alkalmával. Utánanéztem: a Beatles olyan szerény volt, hogy az 1965-ös amerikai turnéjukon még kondomot se kértek. Csak rendőri védelmet, hifi-hangberendezést, a dobfelszereléshez emelvényt, hordozható tévét, tükröt és jéghűtőt, valamint tiszta törülközőket. Egyedül a kocsiban voltak válogatósak. Légkondis limuzint kértek, kettőt.
Hillary vonzalma
A Clinton család tagjainak szexuális élete, úgy látszik, örök és hálás téma. Nemrég jelent meg Edward Klein tollából Az igazság Hillaryről című könyv. Bár a háromszáz oldalas könyvből csak tizenkettő foglalkozik Hillary titkolt leszbikusságával, mégis ez került a címlapokra.
„Anya volt, de nem volt anyai. Feleség volt, de nem voltak olyan ösztönei, mint a feleségeknek. Azt mondta, szenvedélyesen szereti a férjét, de a legtöbb tanácsadója és belső barátja leszbikus”, áll a könyvben.
Az író visszamegy Hillary Wellesley főiskolán eltöltött éveire, amikor Hillary nyíltan forradalminak tartotta a leszbikusságot, erről beszélt is, és forgatta az erről szóló könyveket.
Azt hiszem, vonja le a tanulságokat Klein, Hillary nem is annyira homo- vagy hetero-, mint inkább aszexuális volt.
Ez az állítás egy nyíltan az elnöki posztra törő politikus számára végzetes lehet. Azt hiszem, az ügyvédek már dörzsölik a markukat.
Közel a tűzszünet, már ma bejelenthetik
