Helybenhagyta a Fővárosi Bíróság még tavasszal született ítéletét a MÁV Rt. Nyugati pályaudvar melletti ingatlanának elővásárlási jogáról a napokban a Fővárosi Ítélőtábla. Ezt megelőzően az év elején a WestEnd City Center mellett elterülő, jogilag vitatott terület esetében a Fővárosi Bíróság első fokon már a Pólus Rt.-nek és a Multiszolg Kft.-nek adott igazat, elismerte a Multiszolg elővásárlási jogát és jogszerűnek minősítette e jog alapján a Pólus kijelölését.
Ismeretes, hogy a 82 ezer négyzetméteres, Ferdinánd híd mellett fekvő egykori MÁV-területet a Demján Sándor nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Pólus Holding Rt., valamint a hollandiai és írországi bejegyzésű társaságok tulajdonában álló Ballymore Properties Kft. ingatlanfejlesztő cég is magáénak vallja. Az ír vállalat a 2003. decemberi árverés győzteseként, míg a Demján-cég a MÁV Multiszolg Kft. elővásárlási jogának gyakorlására történt kijelölése alapján tart igényt az ingatlanra.
Ismert, hogy a Multiszolg Kft. elővásárlási joga az árverési felhívásban és az árverési tájékoztatóban, illetve az árverési anyaghoz csatolt adásvételi szerződésben is szerepelt, sőt azt az árverést lebonyolító közjegyző is jelezte. Az árverésen a Pólus is részt vett, ám amikor a közjegyző bejelentette a Multiszolg Kft. érvényes elővásárlási jogát, kiszállt a licitből. A másik két érdeklődő – a Ballymore mellett volt egy másik spanyol pályázó is – a 2,4 milliárd forintos árat 3,25 milliárdra licitálta fel. Végül a területért a Ballymore ajánlotta a legmagasabb árat. A MÁV megtagadta, hogy az elővásárlási jogára hivatkozó Pólussal adásvételi szerződést kössön, és 2003. december 17-én eladta az ingatlant a Ballymore-nak. Utóbbi cég a vételárat három napon belül kiegyenlítette.
A jogvita során a Pólus úgy ítélte meg, hogy a Multiszolg által az ő elővásárlási kijelölése jogszerű volt, ezért az adásvételt követően pert indított a MÁV és a Ballymore ellen. Erre utóbbiak szintén pert indítottak a Pólus és a Multiszolg, valamint az ügyletben még érintett MM Menedzsment Kft. ellen. A Ballymore Kft. azért tiltakozott, s arra hivatkozott, hogy olyan társaság (Pólus) akarja megszerezni az ingatlant, amely a licitálásból a legmagasabb ár elérése előtt 900 millió forinttal kiszállt. A vasúttársaság pedig a tisztességtelen piaci magatartás tilalmába ütközőnek ítélte a Multiszolg és a Pólus eljárását, s érvénytelennek az ellenérték fejében történt elővásárlási jogosult kijelölését. E véleményt utasította el február 8-i ítéletében az első fokon eljáró bíróság. Ezt követően a Ballymore és a MÁV bejelentették, hogy fellebbeznek. A napokban ezt bírálta el a Fővárosi Ítélőtábla, s hagyta helyben az elsőfokú ítéletet.
Azonban még nem dőlt el, hogy végül ki építkezhet majd ezen az értékes területen. Ez ugyanis attól függ, hogy a Pólus által indított perben kinek ad végül igazat a bíróság. Az eljárás furcsasága, hogy a Pólus által indított per szüneteltetését határozta el a Fővárosi Bíróság, és bár a Pólus a per folytatására vonatkozó fellebbezésének a másodfok múlt év decemberében helyt adott, tárgyalási nap kitűzésére máig nem került sor. Varga Károly, a Pólus jogi képviselője megjegyezte, hogy a Pólus által indított per késedelmes tárgyalása egyértelműen a Ballymore kártérítési igényére is okot adó perelhúzó magatartásának az eredménye, tekintve, hogy az elmúlt másfél évben a Ballymore és a MÁV ésszerűtlen perindítása nyomán a Pólusnak és a Multiszolgnak olyan perrel kellett foglalkoznia, amelyet az ítélőtábla döntése szerint jogilag meg sem kellett volna indítani, és így nem volt mód a Pólus által indított per érdemi tárgyalására. Az ügy vesztese végül vélhetően a MÁV lesz. Ha ugyanis a Pólus nyer, akkor a vasúttársaságnak vissza kell majd adni az írek 3,25 milliárd forintját. Ráadásul az időmúlás nyomán elmaradt haszon miatt akár mindkét fél – a Pólus és a Ballymore is – kártérítési pert indíthat. A Pólus jogi képviselője lapunknak hangsúlyozta, hogy ha ők nyernek a perben, akkor csak ésszerű költségeiket szeretnék érvényesíteni a vasúttársasággal szemben, tekintve, hogy a Pólus mint magyar társaság nem kíván fellépni egy magyar nagyvállalattal szemben, s figyelembe véve, hogy a MÁV az elővásárlási jog tényét közölte az érdeklődőkkel. Dornbach Alajos, a Ballymore jogi képviselője aláhúzta: a bíróság ebben az ügyben csak eljárásjogi kérdésben döntött, s emiatt utasította el keresetüket. Így a kifogásolt problémát egy másik perben kell rendezni. Amennyiben elveszítik a pert, akkor kártérítési igénnyel fognak fellépni.
Kérdéseinkre a MÁV Rt. kommunikációs igazgatósága azt felelte: az elővásárlási jog alapján szerződésbe és jogszabályba ütközőnek tartják a Pólus kijelölését. A Multiszolg Kft. e jogát az elhelyezésének biztosítására kapta, ezért azt más cég kijelölésével nem gyakorolhatta. A polgári törvénykönyv tiltja az elővásárlási jog átruházását, a Multiszolg ezzel szemben 25 millió forintért a Pólusra ruházta e jogát.
Jön az ír tőke. Az elmúlt öt évben csaknem tucatnyi kereskedelmi delegáció látogatott hazánkba, s több mint száz ír cég ismerkedett az itteni befektetési lehetőségekkel. A két ország közötti kapcsolatok bővülésének köszönhetően mintegy harmincra emelkedett a Magyarországon tevékenykedő ír vállalatok száma. A legutóbbi időszak jelentősebb ír beruházásai között a Gresham-palota található; a projektfejlesztésben többségi befektetőként a Quinlan Investments vett részt. Írország egyik legjelentősebb ingatlanfejlesztője, a Ballymore Properties pedig a WestEnd bevásárlóközpont mögött üzletközpontot tervez kialakítani. A Veszprém megyei szélerőműpark előkészítésében két ír vállalat, az SWS Group és a Fleming Construction Ltd. vett részt. (Sz. Cs.)