Forrongó német választási hangulat

Stefan Lázár
2005. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma az alkotmánybíróság végleg tiszta vizet önt a német belpolitika poharába, és nyilvánosságra hozza ítéletét, lebonyolítható-e a szeptember 18-ra tervezett parlamenti választás. A köztársaság legfelső jogi szerve két képviselő, a szociáldemokrata Werner Schulze és a Zöldekhez tartozó Jelena Hoffmann kezdeményezte eljárás keretében dönt arról, hogy Horst Köhler államelnök az alaptörvénynek megfelelően egyezett-e bele a parlament feloszlatásába a Schröder kancellártól megvont bizalom alapján. A „vörös talárosok” nyolctagú tanácsából öt bírónak kellene támogatnia a felperesek keresetét, hogy meghiúsuljon az egy esztendővel előbbre hozott szavazás.
A pártok abból indulnak ki, hogy erre nem kerül sor, és teljes erővel vetik bele magukat a kortesháborúba, amelynek kiadásai hatvanmillió euró körül mozognak. A legnagyobb büdzsével a hatalmukért aggódó szociáldemokraták dolgoznak, és huszonnyolcmilliótól remélik, hogy az utolsó pillanatban – hasonlóan 2002-höz – sikerül megcáfolniuk az előjelzések jósolta vereséget. A konzervatív unió költségvetése jelentősen szerényebb: huszonhárommillió euró. A koalíciós szerepre pályázó két párt, az FDP meg a Zöldek költségei három és fél millió körül mozognak.
Henry Nitsche szászországi CDU-képviselő választási jelmondata tovább borzolja a kedélyeket. A „Munka, család, haza” szlogennel fellépő honatya azzal a váddal találja szemben magát, hogy a neonáci NPD nyomdokába lépett. Nitsche visszautasította a szemrehányást, és továbbra is a vitatott jelmondattal lép a polgárok elé.
Az ideges hangulatú kampányt újabb váratlan, részleteiben tisztázatlan fordulat gazdagítja. A Nobel-békedíjra javasolt személyek listájára felkerült Gerhard Schröder neve. E megtiszteltetéshez a kancellár azzal a lépésével jutott, hogy megtagadta német katonák bevetését Irakban. Az Oslóban működő Nobel Intézet vezetője nem volt hajlandó megerősíteni a hírt, de azt cáfolni sem akarta. Ugyancsak ismeretlen az a személy, aki Schrödert javasolta. Wolfgang Gerhardt, a liberális FDP frakcióvezetője szerint kizárólag választási fogásról van szó. A PDS a Nobel-békedíj megszentségtelenítéséről beszélt, és utalt arra, hogy a Bundeswehr még soha nem került olyan méretű bevetésre külföldön, mint a jelenlegi kormányfő regnálása alatt.



Muzikális kampány. A könnyűzene szintjére is kiterjedt az előre hozott választások hevében a kampányharc, mióta a CDU-gyűlések himnuszaként játszszák a Rolling Stones Angie című rockballadáját. „Angie, ó Angie, mikor tűnnek már el a felhők, (…) nem mondhatod, hogy elégedettek vagyunk” – aktualizálta a szöveget Angela Merkel kormányváltásra készülő csapata. Jóllehet a kancellárjelölt asszony azonnal kivívta a Stones ellenszenvét, amikor tudomásukra jutott, hogy engedély nélkül használják fel a dalszöveget, az együttes tagjai és a kiadó inkább legyintett az esetre, s így tovább szólhat a pártrendezvényeken a jó negyed évszázados sláger. Tojással dobták meg a minap a zöldpárti Joschka Fischert egy pártrendezvényen, ám a támadás mindössze a cipőjét és a nadrágját érte. A külügyminiszter pedig, mintha mi sem történt volna, visszakérdezett: „Milyen minőségű volt a tojás: öko vagy nagyüzemi?” (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.