Hibasorozatként jellemezte az MSZP–SZDSZ-kormány gazdaságpolitikáját Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere, a Növekedéskutató Intézet igazgatója Kőszegen, az Új nemzedék ifjúsági fesztivál gazdasági fórumán. Matolcsy úgy fogalmazott: a 2002 utáni kormányzat gazdaságpolitikájának megbicsaklásai hibasorozattá álltak össze, amely hozzájárult ahhoz, hogy kisebbek lettek a csatlakozásból származó eredményeink, mint amilyenek egyébként lehettek volna. Megítélése szerint Magyarországon az üzleti szektor eddig egyik rendszerváltás utáni kormányzattól sem kapta meg azt a kiszámítható és tervezhető gazdasági környezetet, amelyet igényelt. Mint mondta, 2002 ősze és 2004 nyara között kifejezetten hektikus, „ide-oda lökdösődő” gazdaságpolitika érvényesült, amely először jelentős bérkiáramlást engedett, majd eltolta a forint árfolyamát, a felszökő kamatok pedig hosszan tartó bizonytalanságot okoztak. Szólt arról is, hogy az az időszak, amely az unióba lépésünk és az euróövezethez csatlakozásunk között eltelik, az ország számára meghatározó jelentőségű, ebben az államnak komoly a felelőssége. – Ha itt valamit elrontunk – figyelmeztetett Matolcsy – vagy elodázunk, nem teszünk meg, abból nagy baj lehet. Vértes András, a Gazdaságkutató Rt. elnöke a problémát abban jelölte meg, hogy sok gazdasági elemzésben nem a gazdaság valós folyamatait veszik figyelembe, hanem politikai szemszögből tekintenek a gazdaságra. Hozzátette: amikor a gazdaságpolitikai hibákról esik szó, figyelembe kell venni, hogy ezek nem 2002-ben kezdődtek, hanem már előbb. Azt is mondta ugyanakkor, hogy ha az elmúlt tíz év egészét nézzük, az Kelet-Közép-Európa egyik legsikeresebb gazdaságpolitikája. Vértes uniós értékelésekre hivatkozva azt mondta, Magyarország az összes csatlakozó kelet-európai ország közül a leggyorsabban felzárkózó ország, ez pedig szerinte az elmúlt évtized összes kormányzatának pozitív eredménye.
A szerdán kezdődött fesztiválon három napon keresztül hallhatók előadások egyebek mellett Európáról, nemzeti közösségeinkről és a demokráciáról. Az eseményre ismert politikusokat, gazdasági szakembereket, közéleti szereplőket hívtak meg a szervezők. Tegnap Schmidt Mária történész a múltfeltárást végző intézetek munkájáról beszélt.
Ma Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos, Martonyi János volt külügyminiszter tart előadást, valamint az átalakuló hírforrásokról szóló, Nagy Csaba, a Népszabadság főszerkesztő-helyettese, Uj Péter, az Index főszerkesztője, Szerető Szabolcs, lapunk főszerkesztő-helyettese, valamint Gajdics Ottó, a Hír TV vezérigazgató-helyettese részvételével folyó eszmecserét is figyelemmel követhetnek az érdeklődők. Szombaton Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tart „nemzedéki konzultációt” a fiataloknak.
Gyenge, centralizált, nehézkes. A fesztiválon tegnap Navracsics Tibor, a Polgári Kormányzás 2006 munkacsoport vezetője és Sárközy Tamás, az MTA Jogtudományi Intézetének képviseletében a magyar közigazgatás helyzetéről beszélt. Sárközy elmondta, a közigazgatás gyenge, túl nagy, centralizált, nehézkes, túlszabályozott, és ilyen körülmények között elvesztette kezdeményezőképességét. Úgy vélte, a hatékony működtetésére nincs kormányzati stratégia. Navracsics Tibor politológus szerint a rendszer 2003 ősze óta átláthatatlan. Hiányolta a feladatkatasztert, ezzel magyarázva, hogy a törvényben meghatározott teendők elvégzésében számos átfedés található. A struktúra átpolitizáltságára példaként hozta fel, hogy bár a közigazgatási államtitkár a szakmai munka folytonosságának letéteményese, a gyakorlatban a miniszter és a politikai államtitkár alkotta szűk kabinet részese. A közigazgatás rugalmas működésének egyik fontos akadályát a „gerontokráciában” látta.