Nagy-Britannia a tegnap nyilvánosságra hozott lista értelmében kiutasíthatja a terrorizmussal gyanúsítható külföldi állampolgárokat az országból, vagy megtagadhatja tőlük az országba történő belépést – tudósít a Reuters hírügynökség. „A Nagy-Britanniát fenyegető terrorveszély továbbra is vörös fokozatú, és jelentős, ezért indokolt a kormány és a rendvédelmi szervek fellépése az elhárítása érdekében” – hangsúlyozta közleményében a szigetország belügyminisztere.
A listán a kiutasítást indokló tevékenységek között szerepel a gyűlöletkeltő nézetek hangoztatása, a terrorista erőszak igazolása és dicsőítése, valamint mások terrorcselekményekre való felbujtása. A sajtóközlemény szerint az intézkedésterv az írásban, a nyomtatásban vagy a világhálón terjesztett nézetekre vonatkozik.
Kézileg és nem mobiltelefon segítségével hozták működésbe az a bombát, amelyet július 7-én robbantottak fel londoni merénylők – írja tegnapi számában a The Guardian. A magas rangú rendőri forrásra hivatkozó brit napilap szerint nem valószínű, hogy az iszlám szélsőségesek távvezérléssel követték el a merényletet, ez a teória Raymond Kelly New York-i rendőrfőnöktől származott.
Biztonsági intézkedések Berlinben. A szövetségi belügyminisztérium a német államvasutakkal közösen jelentős lépést tett az ország biztonságának érdekében. Berlinben a legmodernebb technikával felszerelt központ kezdte meg működését, amelyből videomegfigyelés alatt tarthatók a hazai főpályaudvarok, és koordinálható a biztonsági szervek bevetése. A centrum feladata: értesüléseket gyűjteni a pályaudvarokról, kiértékelni őket, majd továbbítani a helyi rendőri erőknek. Terrormerénylet esetén itt futnának össze a válságstábok adatai. „A vonattal utazók biztonsága elsőbbséget élvez” – hangoztatta Otto Schily, a belügyi tárca vezetője. A központ üzembe helyezése az első komoly eredmény azok között az intézkedések között, amelyek a 2006-os labdarúgó-világbajnokságra érkező milliók biztonságát szolgálják. (S. L.)