Szigorít a brit belügy

Tegnap tette közzé Charles Clarke belügyminiszter azoknak a kritériumoknak a listáját, amelyek alapján a terrorizmusra vagy erőszakra való felbujtással gyanúsított külföldi állampolgárokat kiutasíthatják az országból. A bejelentéssel körülbelül egy időben derült ki, hogy a londoni merényletsorozat bombáit nem mobiltelefonnal, hanem kézileg hozták működésbe.

Hírösszefoglaló
2005. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia a tegnap nyilvánosságra hozott lista értelmében kiutasíthatja a terrorizmussal gyanúsítható külföldi állampolgárokat az országból, vagy megtagadhatja tőlük az országba történő belépést – tudósít a Reuters hírügynökség. „A Nagy-Britanniát fenyegető terrorveszély továbbra is vörös fokozatú, és jelentős, ezért indokolt a kormány és a rendvédelmi szervek fellépése az elhárítása érdekében” – hangsúlyozta közleményében a szigetország belügyminisztere.
A listán a kiutasítást indokló tevékenységek között szerepel a gyűlöletkeltő nézetek hangoztatása, a terrorista erőszak igazolása és dicsőítése, valamint mások terrorcselekményekre való felbujtása. A sajtóközlemény szerint az intézkedésterv az írásban, a nyomtatásban vagy a világhálón terjesztett nézetekre vonatkozik.
Kézileg és nem mobiltelefon segítségével hozták működésbe az a bombát, amelyet július 7-én robbantottak fel londoni merénylők – írja tegnapi számában a The Guardian. A magas rangú rendőri forrásra hivatkozó brit napilap szerint nem valószínű, hogy az iszlám szélsőségesek távvezérléssel követték el a merényletet, ez a teória Raymond Kelly New York-i rendőrfőnöktől származott.



Biztonsági intézkedések Berlinben. A szövetségi belügyminisztérium a német államvasutakkal közösen jelentős lépést tett az ország biztonságának érdekében. Berlinben a legmodernebb technikával felszerelt központ kezdte meg működését, amelyből videomegfigyelés alatt tarthatók a hazai főpályaudvarok, és koordinálható a biztonsági szervek bevetése. A centrum feladata: értesüléseket gyűjteni a pályaudvarokról, kiértékelni őket, majd továbbítani a helyi rendőri erőknek. Terrormerénylet esetén itt futnának össze a válságstábok adatai. „A vonattal utazók biztonsága elsőbbséget élvez” – hangoztatta Otto Schily, a belügyi tárca vezetője. A központ üzembe helyezése az első komoly eredmény azok között az intézkedések között, amelyek a 2006-os labdarúgó-világbajnokságra érkező milliók biztonságát szolgálják. (S. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.