Amerikaiak tervezik a Neptunusz-missziót

Ha az amerikai kutatócsoport javaslata megkapja a kongreszszus és a NASA támogatását, akkor a Neptunusz és annak legnagyobb holdja, a Triton lehet a következő évtized jelentős űrutazásának célpontja. A terv kidolgozása több mint tíz évig tarthat.

Hírösszefoglaló
2005. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Naprendszer egyik legtávolabbi bolygójához, a Neptunuszhoz küldene űrhajót egy amerikai tudóscsoport – adta hírül a BBC. A kutatócsoport egyik vezetője, David Atkinson, az Idaho Egyetem professzora elmondta: az elképzelés az, hogy kutatószondákat szállító anyahajót irányítanának a Naptól négy és fél milliárd kilométer távolságban keringő jeges planétához. Ekkora messzeségbe eddig csak a csillagközi utazásra vállalkozó Voyager–2 űrszonda jutott, amely 1989-ben haladt el az óriásbolygó mellett.
Az ötletgazdák szerint több mint tíz évet vesz majd igénybe a projekt részletes kidolgozása és a szükséges engedélyek beszerzése, maga az utazás pedig tizennyolc évig tart. Mégis azt állítják, hogy a Neptunusz érdemes a megkülönböztetett figyelemre, mert az onnan továbbított tudományos adatok fontos adalékokkal szolgálhatnának a Naprendszer kialakulásának történetéhez. A Neptunusz a Voyager–2 felvételei szerint éppen olyan kék, mint a Föld, atmoszférájában másodpercenként háromszáz méteres sebességű szél száguld, és több gyűrűje van, mint a Szaturnusznak. A Triton – a bolygó más holdjaitól eltérően – geológiailag aktív, tele nitrogént kilövellő gejzírekkel. Erre a holdra, amelyről úgy vélik, egykor csapdába ejtette a Neptunusz gravitációja, le is szállna és talajmintákat gyűjtene az egyik szonda.
A sikeres landolás nagy bravúr lenne, mert a Triton ritka légköre miatt ejtőernyőkkel nem lehet eléggé lefékezni a zuhanást.
A nagy távolság miatt az anyahajónak nukleáris hajtóműre lesz szüksége. A terv három-négy milliárd dollárt emésztene fel, és szakértők szerint bizonyosan nem valósulhat meg nemzetközi partnerek bevonása nélkül. Az állandó holdbázis létrehozására és az intenzív Mars-kutatásra irányuló amerikai program ugyanis az űrkutatási hivatal költségvetésének nagy részét felemészti.
A Neptunusz-misszió tervét a tudóscsoport az Amerikai Geofizikai Társaság San Franciscóban megtartott találkozóján ismertette, és hamarosan megvitatja a NASA is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.