Egyáltalán nem tudott profitálni a Budapesti Értéktőzsde indexe az elmúlt hónapban fokozódó régiós tőkebeáramlásból, így a magyar részvénypiac határozottan alulteljesítővé vált – derült ki a porfolio.hu által ismertetett emergingportfolio.com szakportál adataiból. A Közép-Kelet-Európában érzékelhető erősödő tőkebeáramlás ellenére a BUX már hosszabb ideje stagnálást mutat. Mindeközben a fontosabb régiós indexek abszolút csúcson állnak, vagy ahhoz közeli szinteket ostromolnak. A BUX tegnap sem tudott kitörni a 21 ezer pont körüli szintről, bár a napot még jó hátszéllel kezdte. Az alig fél óráig felfelé tartó mutató már délelőtt több mint 200 ponttal alacsonyabbra került, ezzel előző napi szintje alá zuhant. Köszönhetően az OTP tiszavirág-életű fellendülésének, a délután során a BUX rövid időre még viszszatért a pozitív oldalra, ám ezt követően ismét lejtmenetbe kezdett. A Deák Ferenc utcai fő mutató végül a hajrában kissé felküzdötte magát, ugyanakkor még így sem tudott visszakapaszkodni a pozitív oldalra.
A BUX index 22 milliárdos forgalom mellett 20 978,2 ponton fejezte be a napot, ami az előző napi záróértékhez képest 0,38 százalékos csökkenést jelent. Az érdeklődés középpontjában továbbra is az OTP állt, papírjai több mint 10 milliárdos forgalomban 0,5 százalékkal, 6915 forintra gyengültek. A Mol 4,6 milliárdos forgalom mellett, 0,9 százalékkal, 20 895 forintra gyengült. Veszteséggel zárta a napot a Magyar Telekom is, árfolyama 0,4 százalékkal, 916 forintra ereszkedett. A vezető papírok közül csak a Richter tudott a pozitív oldalon maradni. A gyógyszerpapír 0,4 százalékkal, 39 675 forintra drágult. A közepes papírok közül az FHB 1,5 százalékkal 1320 forintra, az Egis pedig 2,5 százalékkal 21 255 forintra süllyedt. Erősödött viszont a BorsodChem, mégpedig 1,1 százalékkal 2245 forintra.
Egyébként a tegnap egyértelműen a kisebb papírok napja volt. A befektetők igen kedvezően reagáltak a Discover Europe Investments által a Domus részvényeire tett, papíronként 1600 forintos nyilvános vételi ajánlatra, amit a Fotex még a hétfői BÉT-zárás után tett közzé. A Domus papírjai 18,2 százalékkal 1540 forintra erősödtek, míg a társaság többségi tulajdonosa, a Fotex 6,3 százalékkal, 336 forintra drágult. Emellett 1,9 százalékkal 480 forintra javult a Synergon, és 1,8 százalékkal 5295 forintra emelkedett a TVK árfolyama.
Bár a részvények drágulását kissé fékezte az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várt kamatemelés-bejelentése, a tokiói értéktőzsde fő mutatója, a Nikkei 225 újabb ötéves csúcsot döntött. A 225 válogatott részvény Nikkei- mutatója 40,16 pontos, azaz 0,26 százalékos emelkedés után 15778,86 ponton fejezte be a napot, 2000 októbere óta a legmagasabb szinten zárt. Az első szekció összes részvényének Topix-mutatója pedig 8,63 ponttal, azaz 0,53 százalékkal emelkedett.
Európában főként az energiarészvények emelkedtek, annak köszönhetően, hogy tovább drágult a nyersolaj. Emellett – bár az olaj drágulásakor általában az ellenkezője következik be – jól teljesítettek az autóipari részvények is. Az autógyártókat a Credit Suisse First Boston európai autóipart felminősítő jelentése segítette. Ezzel együtt a hétfőn még száguldó indikátorok tegnap már csak mérsékelt javulást jeleztek. A Fed esetleges kamatdöntéséhez fűzött kommentárokra várva, igen óvatosan indították a kereskedést a tengerentúli befektetők. Ennek megfelelően a Wall Street főbb indexei veszteséggel kezdtek. Szakértők várakozásai szerint a kamatszintet – amelyet tavaly június óta már tizenkét alkalommal emeltek – újabb 25 bázisponttal, 4,25 százalékra növeli a Fed.

Ukrán befolyás alatt állhat a Tisza Párt − itt vannak a bizonyítékok