Zuhanás előtt a BUX?

Gyengüléssel zárta a kereskedést tegnap a pesti börze. A BUX index 67,90 pontos eséssel, 23 407,74 ponton zárt. A magyar mutató visszaesését a Mol, az OTP és a Richter árfolyamában bekövetkezett csökkenések okozták. Meglepetésre viszont a piaci trendekkel ellentétes mozgást mutatott a Magyar Telekom, a BorsodChem és néhány kis forgalmú részvény. A bankközi devizapiacon a forint gyengülést jelzett, az eurót közel 0,70 forinttal jegyezték drágábban korábbi kurzusánál, ám a Moody’s jelentése tovább rontotta a forint–euró árfolyamot. A tegnapi hitelminősítői jelentés a BUX-ot ma már jelentősen megingathatja.

Munkatársunktól
2006. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők a tegnapi 67,90 pontos csökkenésnél nagyobb korrekciót vártak a magyar piactól. Korábban a szakértők jelezték, hogy az index közel négynapos száguldását gyengülés törheti meg, ezért közel 100-200 pontos visszaesést vártak. A legújabb szakértői vélemények azt mutatják, hogy a BUX árfolyama nem állhat meg a 23 800-23 900 pontos határig. Tegnap az index csökkenéssel nyitott, ám a délelőtti kereskedést javulással töltötte. Délután a BUX kurzusát gyengítették az eladói pozíciót felvevő befektetők. Az index előbb 23 276,14 pontig esett, majd 23 407,74 ponton zárt, ami 67,90 ponttal volt alacsonyabb keddi szintjénél.
A huszonötmilliárd forintot megközelítő forgalomból az egyaránt 0,9 százalékkal gyengülő Mol és OTP szakította a legnagyobbat, a két részvényre tizennyolcmilliárd forint értékben kereskedtek. Hasonlóan lefelé mozgott még a Richter árfolyama is, de a gyógyszergyártó papírjai 0,3 százalékkal lettek olcsóbbak. A kis forgalmú részvények közül az Egis, a Rába, a Domus és a Démász szerepelt igen jól. A Fotex viszont korrigált, és 2,4 százalékkal lett olcsóbb.
Enyhe gyengülést mutatott tegnap a BÉT zárásakor a forint árfolyama, de a Moody’s Magyarországot érintő esetleges leminősítésétől tovább gyengült a forint az euróval szemben. Este enyhe pánikhangulat tört ki a bankközi devizapiacon, a tengerentúli befektetők forintpozícióik felszámolásába kezdtek, gyorsan dollárt és eurót vásároltak. A kezdeti 252,45-252,55 forintos eurókurzus este hat órakor már 253 forint fölött járt.
Elemzők tegnap jelezték, hogy mivel a BÉT zárása után látott napvilágot a Moody’s döntése, ma és a következő napokban az árfolyamokon meglátszik majd a hitelminősítő jelentése. A piac a már korábban beharangozott közel 1,00-1,5 százalékos visszaesésre számít. Több elemző jelezte, számítani lehetett arra, hogy a Fitch és az S&P után a Moody’s is lépni fog az államadósság kapcsán, így a leminősítés lehetősége nem lephette meg nagyon a piacokat.

Leváltanák a varsói tőzsde vezetőjét. A lengyel választásokat megnyerő konzervatív erők lecserélnék a varsói értéktőzsde hosszú ideje regnáló vezetőjét, Wieslaw Rozluckit, amennyiben ragaszkodik Közép-Európa legnagyobb tőzsdéjének magánosításához. A lépésre márciusban kerülhet sor, amikor a kormány új felügyelőbizottságot választ a tőzsde élére. A lengyel piaci reformok egyik úttörőjeként ismert Rozlucki sürgeti a tőzsde gyors privatizálását, hogy az képessé váljon a regionális összekapcsolódásra. – Wieslaw Rozlucki első rangú szakember, de rajta kívül is vannak jó szakemberek – állítja Artur Zawisza, a Jog és Igazság pártjának tisztviselője, a parlament gazdasági bizottságának elnöke.
– Vita van a tőzsde privatizálásáról. A mi terveink között nem szerepel ez a magánosítás, Rozlucki véleménye ezzel ellentétes – nyilatkozta a politikus a Reutersnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.