Elbontották az önkéntesek gátját Süttőn

Süttő. Egy település, amelynek vállalkozói négy évvel ezelőtt saját erejükből emeltek gátat, hogy megvédjék a helyi paplakot. Egy település, ahol a gátat a polgármester később – mivel kivitelezését többen szakszerűtlennek vélték – elbonttatta. Egy település, ahol az elbontott gátat most jobb híján visszaépítik.

Kristály Lehel
2006. 04. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiányoznak az erek és a patakok elzárásának lehetőségei az Esztergom környéki településeken, s ez az oka annak, hogy a medréből kilépett Duna miatt ezek a vizek visszafolytak, s elárasztották Tát, Nyergesújfalu és Süttő több lakóházát.
Összefüggő víztükör, homokrakások, félig töltött vagy üres zsákok és lapátoló emberek – ez az összkép fogadja a látogatót a Duna mentén, Esztergom térségében. A Tát és az érseki székhely közötti mezőkön szinte összefüggő a víztükör, míg Nyergesújfalun az áradó folyó viszszalökte a település békés napjaiban a Duna irányába folyó Bajóti patakot. Nyergesújfalu központjáig most víz alatt állnak a házak pincéi. A helybéliek – még a falu távolabbi, érintetlen részein lakók is – segítik egymást. Molnár Zoltán udvara és pincéje elázott, ezzel együtt mégis azt nyilatkozta lapunknak: arra büszke, hogy Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök-jelölt óriásplakátját az ő udvarán állították fel. – Tele vagyok vízzel, de legalább pénzt kapok a plakátért – mondta. A vele együtt dolgozó Virág Ferenc azt hiányolta, hogy a település határában húzódó vasúti töltés hídja alatt nem épült zsilip. – Ha betartaná a kormány a védelmi ígéreteit, akkor oda építettek volna egy vízszabályozót, ami megakadályozná a patak visszafolyását – fejtegette. Megjegyezte: négy év alatt lett volna idő a zsilip felállítására. Beszélgetésünkbe bekapcsolódott harmadik társuk, Tállai Lajos is. Szerinte tűrhetetlen, hogy a helybéli embereknek nincs arra biztosítékuk, hogy ez a vízkár jövőre nem ismétlődik meg. – Akárki is jut most hatalomra, kérjük, hogy tartsa ezt szem előtt – fűzte hozzá.
Süttőn a Bikoli patak folyt viszsza a településre, s emiatt került víz alá az öreg, műemléki jellegű katolikus plébánia épülete és udvara. Ugyanakkor vályogházából ki kellett lakoltatni egy 86 éves nénit is. Hogy a paplak vízben áll, felkorbácsolta a kedélyeket a településen. Holdampf Lajos építkezési vállalkozó Nagy Endre polgármester személyében jelölte meg a gondok okozóját. Mint mondta, a 2002-es árvíz idején a környékbeli vállalkozók segítségével megszervezte az épület megmentését oly módon, hogy önerőből építettek mellette egy földgátat. – A polgármester viszont később elbontatta a töltést, és annak anyagát egy másik gát építésére használta fel. Most emiatt a plébánia épülete ismét vízben áll, és csak az elázást követően döntött úgy Nagy Endre, hogy a korábban általunk létesített töltést ismét felépíti – fakadt ki a vállalkozó.
Az új gát hétfői, kora esti látogatásunkkor már félig elkészült, és Nagy Endre polgármester arról számolt be lapunknak, hogy tegnap reggelre a vizet is elszivattyúzták az épület környékéről. Az elöljáró szerint Holdampf Lajos önhatalmúlag építette fel a korábbi töltést, s mivel az szemetes anyagból készült, indokoltnak tartották annak elbontását. – Szabó János esperes úr is kérte az építmény eltávolítását, mert annak szerinte ideiglenes jellege volt – folytatta a polgármester. A tisztelendő atya álláspontját az ügyet illetően hivatali elfoglaltsága miatt nem ismerhettük meg.
Holdampf Lajos és a süttői polgármester véleménye csak egy dologban egyezett meg. Szerintük a Duna menti településeken végig hiányoznak az erek és a patakok elzárási lehetőségei. Nagy Endre azt is kifogásolta, hogy az elmúlt kilenc évben, amióta Süttő élére megválasztották, a központi költségvetés semmivel nem támogatta árvízi védekezéseiket. – A vasúti töltés áradások elleni használata nem feltétlenül garantált – vélekedett. Hozzátette, azt tapasztalta: a vízügyi hatóságok a védekezési beruházásokat nem támogatják. A polgármester hiányolta a szocialista kormányzat árvízvédelemmel kapcsolatos átfogó és hosszú távú koncepcióját is. Holdampf Lajos hasonlóan érvelt. Hozzáfűzte azt is: Nyergesújfalu központjában a homokzsákokból kiemelkedik egy óriásplakát, amelyen a szocialisták listavezetője mosolyog az ott lapátolókra. Ezt én a nemtörődömség és a dilettantizmus szimbólumának tekintem – jegyezte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.