Elhalasztanák az EU további bővítését

Stefan Lázár
2006. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Német lapvélemények szerint Románia és Bulgária 2007-es felvételét fogja javasolni az Európai Bizottság. A Merkel-kabinet ugyanakkor szerdán tárgyalja a két ország EU-társulásának ratifikálását biztosító törvénytervezetet, Németország ezzel az unió utolsó államaként indítja meg a ratifikációs eljárást. Az utóbbi időben ráadásul a parlament számtalan képviselője tartotta elhamarkodott lépésnek, hogy 2007 januárjában a románokkal és bolgárokkal huszonhétre emelkedjen a tagállamok száma.
Az óva intések leghatározottabb hangja a nagykoalíció legkisebb tagjának, a bajor Keresztényszociális Uniónak a soraiban csendül fel. A CSU természetesen nem Bukarest és Szófia felvétele ellen ágál, mindössze a társulás időpontját szeretné eltolni. E cél érdekében vette magának Edmund Stoiber pártelnök a fáradságot, hogy Brüsszelbe utazzon, és ott megpróbáljon új fordulatot adni a bővítés eddigi automatizmusának. Thomas Silberhorn, a CSU Európa- politikai szakértője lapunknak adott nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra, hogy az úgynevezett „szupervédelmi záradék” lehetőséget nyújt arra, hogy a két nemzet felvételét egy esztendővel későbbre halasszák. Kollégája, a szintén CSU-képviselő Andreas Schockenhoff úgy fogalmazott, hogy Románia és Bulgária felvételével az európai egyesülés folyamata kritikus ponthoz érkezett. Megállapítása vonatkozik mind az aktuális viszonyokra, mind a jövő kihívásaira.
A románokkal és bulgárokkal szembeni német ellenszenv az EU-bizottság tavalyi felmérésére támaszkodik. Ennek akkori eredménye arra utalt, hogy az ígért reformokat sem Bukarest, sem Szófia nem valósította meg a várt formában és iramban. A kritika elsődlegesen az államigazgatásban tapasztalható korrupcióra, az igazságszolgáltatás rendszerére meg a szervezett bűnözésre vonatkozott. Brüsszel május közepére irányozta elő a belépésért folyamodó jelöltek helyzetének végleges megítélését. A Merkel-kabinet és a parlament okosan járna el, ha a ratifikációs eljárást csak ennek a tanulmánynak az ismeretében indítaná el. „Az előzetes kormánydöntés elhibázott lépés lenne” – hangoztatta Peter Ramsauer, a CSU-képviselők vezetője. A konzervatív erők attól tartanak, hogy ha Berlin hajlandó engedni a felvételi kritériumok maradéktalan teljesítéséből, akkor ezzel a lépésével rossz jelről gondoskodna. Az EU ajtaján máris kopogtató nemzetek – elsődlegesen Horvátország – ugyanis ebből azt a következtetést vonnák le, hogy ők is számíthatnak majd politikai előlegre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.