Annyi vizet tartalmaz az Antarktisz jégtakarója, amennyi hatvan méterrel emelné meg a világtengerek szintjét, ha elolvadna. A kutatók ezért szeretnének rájönni, hogy az utóbbi harminc évben miért emelkedett több mint két Celsius-fokot a legdélibb földrész fölötti légréteg hőmérséklete a téli hónapokban. A klimatológusok szerint először tisztázni kell, hogy a természetben vagy az ember tevékenységében keresendő-e az ok.
John Turner, a kutatócsoport tagja szerint nem bizonyított, hogy az üvegházhatást okozó gázok felelősek a melegedésért, mert a modellkísérletek feltételei nem tükrözik a valóságot. Akik ezek alapján állítják, hogy a Déli-sarkon a felmelegedés az üvegházhatás számlájára írható, tévednek – véli a tudós.
Hidrotermális erők is működhetnek az Antarktiszon – állapították meg orosz és francia kutatók, miután mély lyukat fúrtak egy tó jegébe, és a felszínre hozott jégmagban melegkedvelő baktériumok nyomára bukkantak. A 14 ezer négyzetkilométer alapterületű, 3,7 kilométer vastag jéggel borított Vosztok-tóról korábban úgy vélték, hogy ott nincs élet. Mások feltételezték, hogy találhatnak olyan életformákat, amelyek képesek voltak alkalmazkodni a nagy hideghez. Arra azonban senki sem számított, hogy olyan baktériumok nyomára lelnek, amelyek csak 50-60 Celsius-fokon érzik jól magukat. A tudósok szerint ez arra utal, hogy valamiféle fűtőrendszert rejt a jég.

Vége van! Nem kicsit, nagyon! – Gyurcsány Ferenc tündöklése és bukása