Fűtőrendszert rejt az Antarktisz jege?

MN-összeállítás
2006. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annyi vizet tartalmaz az Antarktisz jégtakarója, amennyi hatvan méterrel emelné meg a világtengerek szintjét, ha elolvadna. A kutatók ezért szeretnének rájönni, hogy az utóbbi harminc évben miért emelkedett több mint két Celsius-fokot a legdélibb földrész fölötti légréteg hőmérséklete a téli hónapokban. A klimatológusok szerint először tisztázni kell, hogy a természetben vagy az ember tevékenységében keresendő-e az ok.
John Turner, a kutatócsoport tagja szerint nem bizonyított, hogy az üvegházhatást okozó gázok felelősek a melegedésért, mert a modellkísérletek feltételei nem tükrözik a valóságot. Akik ezek alapján állítják, hogy a Déli-sarkon a felmelegedés az üvegházhatás számlájára írható, tévednek – véli a tudós.
Hidrotermális erők is működhetnek az Antarktiszon – állapították meg orosz és francia kutatók, miután mély lyukat fúrtak egy tó jegébe, és a felszínre hozott jégmagban melegkedvelő baktériumok nyomára bukkantak. A 14 ezer négyzetkilométer alapterületű, 3,7 kilométer vastag jéggel borított Vosztok-tóról korábban úgy vélték, hogy ott nincs élet. Mások feltételezték, hogy találhatnak olyan életformákat, amelyek képesek voltak alkalmazkodni a nagy hideghez. Arra azonban senki sem számított, hogy olyan baktériumok nyomára lelnek, amelyek csak 50-60 Celsius-fokon érzik jól magukat. A tudósok szerint ez arra utal, hogy valamiféle fűtőrendszert rejt a jég.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.