Ismét súlyos könyvet tett le az asztalra Temesi Ferenc. Sőt rögvest kettőt is, ugyanis két vaskos kötetben jelent meg a formai csalafintaságoktól sohasem ódzkodó szerző Kölcsön Idő című újságregénye. Temesi ezúttal a hetilapok szerkezetét „irodalmiasította”: a mű – így a nemrégiben megjelent második kötet is – öszszefűzött lapszámokból áll, amelyek mindegyikében visszatérő rovatokat találhat az olvasó, „sportészeti” eszmefuttatásoktól kezdve egészen a szerző tengerentúli kalandjait visszaidéző Amerikai antológiáig. Első látásra talán kissé riasztónak tűnhet a mű újszerű szerkezete, azonban – nem utolsósorban a kitűnő tipográfiának is köszönhetően – meglehetősen gyorsan meg lehet barátkozni a rendhagyó formával.
Folytatólagosan is olvashatjuk a lapszámokat, vagy akár egyenként böngészhetjük végig a különböző rovatokat, amelyek többnyire a Temesitől megszokott aforizmaszerű elmésségekből vagy ironikus-nosztalgikus kis novellákból és anekdotákból épülnek fel. De csak többnyire, ugyanis Temesi nagyobb formákat is elrejtett a több mint félezer oldalas kötetekben; többek között egy forgatókönyvet, valamint – Tenacatita címmel – azt a kisregényt is, amely Pejote címmel jelent meg kis példányszámban még a kilencvenes évek elején, s amely azt regéli el, hogyan pusztít el a nyereségvágy egy mesébe illő szépségű mexikói falucskát.
Nem csak a Tenacatita miatt igaz az, amit Tarján Tamás irodalomtörténész mondott a Kölcsön Időről, tudniillik hogy a regény a veszteségek könyve volna. Temesi ugyanis nem csupán szegedi ifjúságának főbb szereplőit idézi meg a műben, de a Halál.ok című „rovatban” elhunyt pályatársainak és barátainak, többek mellett Páskándi Gézának és Baka Istvánnak is emléket állít. Ne higgyük persze, hogy a Kölcsön Idő afféle borongós olvasmány volna, ugyanis mindvégig áthatja Temesi olykor szándékoltan bölcsködő, keserédes iróniával átitatott humora. A szerző mindemellett arra is képes, hogy remekbe szabott rövid novellákban énekelje meg mindennapi életünk legkevésbé irodalmias, olykor nevetséges, olykor bosszantó helyzeteit, a liftkezelő magányosságától egészen a repülőtéri viszontagságokig. Ezért a kétkötetes mű az ezred végi Magyarország irodalmi enciklopédiájaként is olvasható, és bizonyos, hogy néhány évtized múlva az érdeklődő sokkal többet tudhat meg a Kölcsön Idő révén korunkról, mint ha a regényújság-újságregény helyett addigra már megsárgult napilapjainkat olvasgatná.
(Temesi Ferenc: Kölcsön Idő, II. Helikon Kiadó, 2006. Ára: 4490 forint)

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja