9/11: szabad terep a találgatásoknak

Ágoston Zoltán
2006. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg a várható filmadaptáció még túlságosan is fájdalmas emlékeket ébreszt az Egyesült Államok elleni terrortámadás túlélőiben és áldozatainak hozzátartozóiban, az összeesküvés-elméletek kedvelőinek alighanem meg kell elégedniük a Washington által meglehetősen kelletlenül csepegtetett részinformációkkal. Ezek közül a legutolsó az a két videofelvétel, amelyet a Judicial Watch nevű emberi jogvédő szervezetnek sikerült mintegy két évig tartó törvényszéki huzavona után kikényszerítenie a Pentagon illetékeseiből. Az információáramlás és a tájékoztatás szabadságát korlátozva a védelmi minisztérium mind ez idáig azért tagadta meg közzétételüket, mert felhasználhatónak tűntek a merénylettel kapcsolatban egyedül vád alá helyezett – és életfogytiglanra ítélt – személy, Zacarias Moussaoui ellen. A Pentagon által közrebocsátott felvétel mindazonáltal továbbra sem oszlatja el a merénylettel kapcsolatos kételyeket. Az incidens körül zajló vita 2002 óta nem csitul. Thierry Meyssan francia újságíró ekkor publikálta 9/11: L’effroyable imposture (A rémisztő színjáték) című kötetét, amelynek egyik, alig egy ív hosszúságú fejezetében kérdőjelezi meg, hogy 2001. szeptember 11-én reggel 9 óra 38 perckor valóban az American Airlines 77-es járata zuhant-e rá a Pentagon épületére. A Franciaországban rendkívül gyorsan sikerkönyvvé vált mű mintegy 3000 írást tartalmazó kommentárirodalmat hívott életre. Ez utóbbi inspirálta az egykori teológushallgató Meyssan-t arra, hogy Pentagate címmel immár önálló kötetben foglalkozzon a védelmi minisztérium épületét ért támadással. A katolikus egyházi befolyás és a Le Pen-féle Nemzeti Front ellen fellépő Réseau Voltaire (Voltaire Hálózat) elnöke arra hivatkozik, hogy Boeing 757 típusú repülő szerkezetére emlékeztető maradványokat a terrorakciót követően nem találtak, ahogyan az egykori helyszíni felvételek sem azt tanúsítják, hogy az ötszögű, öt koncentrikus betongyűrűből álló épület három külső karéját egy ilyen nagy- méretű gép szakította volna át.
Guillaume Dasquié és Jean Guisnel viszonvádjukban nemcsak azt állapították meg, hogy Meyssan vétett a tényfeltáró újságírás egyik alapvető szabálya, a helyszíni tájékozódás ellen, hanem tényszerűen is megkísérelték cáfolni feltevéseit. A becsapódási szög és a felszabaduló nagy mennyiségű hő nem csak azt valószínűsíthetik, hogy egy sugárhajtású, 8-12 személyes géppel hajtották végre a támadást, amint arról első jelentésében a Washington Post beszámolt, hiszen a Boeing 757 alumíniumváza egyszerűen bele is olvadhatott a saját maga által vájt kráterszerű lyukba – hangzik a két francia újságíró érvelése.
Akármi is legyen az igazság, a jelenleg hozzáférhető bizonyítékegyüttes egyik álláspontot sem támasztja alá kielégítően. Így nem szolgál perdöntő bizonyítékkal az újonnan előkerült két felvétel sem, amit a Pentagon parkolójának biztonsági kamerái rögzítettek. A felvétel tanúsága szerint a gép az épület előtt ért földet és rohant bele az előtte tornyosuló fal tömbjébe. A fellobbanó tűzcsóva és a mindent eltakaró füstfelhő mindössze egy azonosíthatatlan repülőgéptestet enged láttatni a becsapódás előtt egy töredékmásodperc erejéig.
Meyssan mindenesetre saját rekonstrukcióját használja fel kiindulópontként ahhoz, hogy egy átfogó összeesküvés-elmélet keretében amerikai gazdasági és militáris érdekek belső konspirációjává fűzze össze a merényletsorozat mögött megbúvó lehetséges motivációkat. A Bin Laden és a Bush család közös olajipari vállalkozásai ebben éppúgy helyet kapnak, mint kissé távolabbi képzettársítással az izraeli titkosszolgálat, a Moszad a terroristák kiképzőiként és az amerikai tábornoki kar háttérbeli irányítójaként. Mint a demokratikus közélet unalma ellen folytatott partizánharc, egy jó összeesküvés-elmélet tényleg segíthet fényt deríteni arra, mi is történt valójában. Maga a társadalom amúgy is csak a legnyilvánosabb minden ilyen elmélet közül.
Kevésbé érthető a felvételt közreadó gesztus és a mögötte meghúzódó kormányzati szándék, amely inkább elszigetelt epizódnak tűnik, mintsem hogy új fejezetet nyitna „a történelem legrészletesebben dokumentált eseménye” történetében, ahogyan a CNN egykor nagyvonalúan fogalmazott. Kétséges az is, mit sikerülhet elérnie az amerikai diplomáciának a két felvétel nyilvánosságra hozatalával. Azt aligha, hogy újra széles körű támogatást szerezzen iraki és afganisztáni hadműveleteihez. A közvélemény már régóta túl szkeptikus és gyanakvó ahhoz, hogy még egyszer többé-kevésbé egyöntetűen az ügy mellé álljon. A nagy presztízsű International Zogby Institute legutóbbi felmérése szerint az amerikaiak 42 százaléka kételkedik a terrorakcióra vonatkozó hivatalos kormányzati tájékoztatás helytállóságában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.