Elnapolták a líbiai AIDS-pert

Másodszor halasztották el a líbiai fővárosban, Tripoliban tegnap a perújításban kitűzött tárgyalást annak az öt bolgár ápolónőnek és egy palesztin orvosnak az ügyében, akiket két éve egy helyi bíróság azzal a váddal ítélt halálra, hogy AIDS-szel fertőztek meg több mint négyszáz gyermeket.

MN-összeállítás
2006. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetedik éve tartják fogva Líbiában azt az öt bolgár ápolónőt és egy palesztin orvost, akiket azzal vádolnak, hogy fertőzött vér átömlesztésével szándékosan AIDS-beteggé tettek több mint 400 gyermeket a bengázi kórházban. Noha a világ orvos szakértőinek egész sora kezdettől fogva azt állította, hogy az AIDS a külföldi orvos és ápolónők érkezése előtt is jelen volt az intézményben, s a fertőzés a rossz higiénés viszonyok számlájára írható, egy tripoli bíróság két évvel ezelőtt mind a hat vádlottat halálra ítélte.
Az ügy a legfelsőbb bíróságra került, amely a széles körű nemzetközi tiltakozás hatására tavaly decemberben perújrafelvételt rendelt el az ügyben. Idén május 11-re tűzték ki az első tárgyalási napot, ekkor azonban a bíróság azzal az indokkal halasztotta el a tárgyalást, hogy a védők meghatalmazása nem felel meg a törvényi rendelkezéseknek. Tegnap azért döntöttek az újabb halasztás mellett, hogy a vádnak és védelemnek legyen ideje beszerezni az állításait alátámasztó bizonyítékokat, illetve összeállítani a tanúk listáját – adta hírül a Reuters. A határozat szerint az eljárás június 20-án folytatódik, de csak hetente egy meghallgatást tartanak, nehogy a védők túlságosan kifáradjanak – érvelt a bíró.
Miként megírtuk, a halálos ítélet azon az ügyészi állításon alapult, hogy a vádlottak kísérleteztek a bengázi kórházban ápolt gyerekekkel. A perújrafelvételt viszont azután engedélyezte a legfelsőbb bíróság, hogy Bulgária és az Európai Unió megállapodott Líbiával: nemzetközi alapot hoznak létre Bengáziban az AIDS-beteg gyerekek családjainak megsegítésére.
Líbia korábban azt javasolta Bulgáriának, hogy fizessen kompenzációt a megfertőzött gyerekek hozzátartozóinak, ennek fejében megkímélik a vádlottak életét. Az európai állam azonban erre nem volt hajlandó, mivel ez a vádlottak bűnösségének közvetett elismerését jelentené. Az újabb líbiai ajánlat úgy szólt, a halálos ítéleteket a hozzátartozóknak nyújtott humanitárius segítség fejében is meg lehet változtatni, s ez már mindenki számára elfogadható indítványnak látszott. A vádlottak szabadon bocsátása mellett kiállt az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kofi Annan ENSZ-főtitkár is.
Ilyen előzmények után a bíróság halogató taktikája meglepte a védőket, akik szerint ha hét esztendő nem volt elegendő ahhoz, hogy a vádló alátámassza állításait, a következő tárgyalási napig hátralévő egy hét alatt aligha rukkolhat elő új bizonyítékokkal.
Az AIDS-es gyerekek hozzátartozói továbbra is azt remélik, hogy a bíróság példás büntetést szab ki a vádlottakra. Csak rendőri segítséggel lehetett őket távol tartani tegnap a bíróságtól, miután áttörtek az épület köré emelt fémkerítésen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.