Összefirkált geographica

Szepesi Attila
2006. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sárospataki diák volt még Kazinczy Ferenc, mindössze tizenhat esztendős, amikor 1775-ben Kassán „Landerer Mihály betűivel” megjelent egy hangulatos kis könyve, kacskaringós címe szerint „Magyarország geographicaja, azaz földi állapotjának lerajzolása, mellyet egynehány fő-Geographusok munkájából ki-szedegetett, és azoknak, a kik Hazájokhoz illendő szivességgel viseltetnek, szemeik eleibe terjesztett Kazintzy Ferentz”. Pályám emlékezete című emlékiratában elmeséli, hogyan született ez a korai munkája.
Az ambiciózus diákot érdekelte a magyarok ősi története, ezért lelkesen olvasta Pray György művét a hunokról. Hamarosan rájött azonban, hogy „ha a történeteket akarom tudni, elébb a földdel kell megismerkednem”. Nekilátott hát a földrajz tanulmányozásának. Kezébe került kora népszerű tankönyve, Losontzi Hányoki István munkája, a Hármas kistükör, s elhatározta, ő is csinál valami hasonlót. A hangulatos és számtalan kiadást megért Losontzi-munkáról tudni kell, hogy részben kérdés-felelet formájában, részben versekben tudósít népünk történetéről és a magyar földről. Kazinczy, aki később, már felnőtt fejjel, elég epésen nyilatkozik a régi magyar poéták verseléséről, különösen a „négysarkú strófáról”, mely négy, tizenkét szótagból, a végén négyszeresen összecsengő verssorból áll – a nagy Gyöngyösi Istvánt, a Murányi Vénusz költőjét el is marasztalta a „rotyog–potyog–kotyog–szotyog” típusú rímek monotóniájáért –, nos, diákként még nem volt ennyire finnyás, és (Losontzi példáját követve) maga is hasonló versezeteket kanyarított Magyarország földjének bemutatására.
A széphalmi mester utólag azt is elmeséli, hogy munkájával még csak a kezdeti stádiumban tartott, amikor – anyja és a kassai lutheránusok rektora, Klein Efraim – elcsenték és kinyomtatták „a hirtelen összefirkált és szurtos” kéziratot.
„Magyar Ország a Deákoktól Hungariának vagy Ungariának neveztetett, minden kétség nélkül a mi eleinkről, az Hunnusokról vagy Unusokról, a kik az napkeleti Ásiából, a Caspium Tengere mellől, az ötödik Században ki indulván, itt telepedtek le, elfoglalván hatalommal Magyar, Erdély, Tót s Horvát Országokat” – kezdődik a könyvecske, majd rátér a nagyobb hegyek, többek között a nyáron is hó borította Kárpátok, a „nem annyira magas, mint hosszú” Mátra, a „borokról híres” budai meg tokaji hegyek, aztán a nagyobb tavak és folyók bemutatására. Ezután akkurátusan sorra veszi és – Losontzi mintája nyomán – versekbe szedi az összes vármegyét, szám szerint ötvenhármat, Pozsony megyével kezdve és a Kiskunsággal végezve a felsorolást.
„Tekints ama híres Balatón tavára, / S kies partján épült Tihány Városára, / Veszprémre s Vásonyra, Pápa s Palotára, / Hunyadi Mátyásnak mulató házára…” – e rigmus jut Veszprém megyének, míg például a Szepesség (Comitatus Scepusiensis) így mutatkozik be: „Késmárk, s Lőtse, dísze Szepes Vármegyének, / Szepes-vár, és Lublyó, tzimere földének, / Kevés hasznát veszi sovány mezejének, / De azt ki-pótolja fája erdejének”. A versekhez hozzáfűz még ilyen-olyan kultúrhistóriai megjegyzést is, utalva a táj történetére, lakosságára, felekezeti, egyházjogi és közigazgatási nevezetességeire…
Kazinczy utólag bevallja, nem örült a könyvecske elhamarkodott kiadásának. „Nem tudom, van-e sok író, ki ily keservesen lakola első kirepüléséért, de felfogadám, hogy nevem nyomtatva soha többé nem lesz…” – jegyzi a Pályám emlékezetében. Keserű fogadalmát szerencsére hamar elfelejtette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.