Az agrártámogatások kérdése kezd lassan az autópálya-építésekhez hasonlítani, hiszen a kormány folyamatosan azt hangoztatja, hogy több mint 400 milliárd forintot kifizetett már a gazdálkodóknak, egyes szocialista politikusok pedig 436 milliárd forintról beszélnek. Azt azonban mind a kormány, mind a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) és más megszólalók is elfelejtik közölni, hogy az általuk ismertetett összegekbe az intervenciós gabonaárakat is beleszámolják, pedig ezt a 150 milliárd forintos összeget a készletek értékesítése után az EU visszafizeti a magyar államnak, tehát az támogatásnak semmiképpen sem nevezhető – hangsúlyozta tegnapi sajtótájékoztatóján Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) elnöke.
– Az sem mindegy, hogy melyik évi támogatásokról beszél az agrárkormányzat, hiszen a 2006-ban kifizetett pénzekből 125 milliárd forint 2005-ről áthúzódó kötelezettség volt – folytatta az elnök, kitérve rá, hogy folyamatosan egyévnyi nemzeti támogatás hiányzik az agrárköltségvetésből. És ez a pénz, amennyiben az EU végleg leállíttatja a nemzeti támogatásokat, végleg elveszhet. Elfogadhatatlan az is, hogy a kiegészítő nemzeti támogatást (top up) a kormány 25 milliárd forinttal akarja csökkenteni, ez ugyanis az őstermelőkre kivetett 60 milliárd forintos adóteherrel együtt azt jelenti, hogy 85 milliárd forintot vonnak ki a mezőgazdaságból, és ezt a kiesést nem fedezi az uniós területalapú támogatások évi ötszázalékos növekedése – tette hozzá.
Ónodiné Demeter Éva a Hajdú-Bét károsultjai nevében arról beszélt, hogy a termelők által felvett hitelek augusztus közepén lejárnak, így azok, akik kárukat a hitelből kívánták orvosolni, bajba kerülhetnek. Eddig ugyanis semmiféle kárpótlást nem kaptak, annak ellenére, hogy erről szóló petíciójukat eljuttatták Gyurcsány Ferencnek és Gráf József agrárminiszternek is. A termelők közül 200 gazdálkodó 2,8 milliárdos hitelt vett fel. A károsultak képviselője felvetette a Wallis Rt. volt vezérigazgatója, Bajnai Gordon – jelenlegi fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos – felelősségét is. A károsultak továbbra is 100 százalékos kártérítést, vizsgálóbizottság felállítását és az ügyészségi vizsgálat teljes körű elvégzését követelik. Dékány András, az agrártárca szóvivője közölte: a kormány idén az eredetileg meghirdetettnél is többet fordít a költségvetésből agrár- és vidékfejlesztési célokra. Ez a szóvivő szerint összességében eléri az 500 milliárd forintot.
Egy óriási területen épült luxusvillában élhet az Integritás Hatóság vezetője