A forradalom első halottja

A forradalom első halottjáról először Borbély Pál, a Népsport egykori újságírója emlékezett meg a Magyar Nemzet hasábjain. A szőke egyetemista fiú október 23-án, a rádiónál kapott fejlövést. Később, a cikk nyomán, Bajtai Attila doktor erősítette meg a fiú kilétét. Elmondta, hogy évfolyamtársa volt, tatabányai srác, és Puskás Sándornak hívták. A napokban egy harmadik személy is jelentkezett szerkesztőségünkben, aki tanúja volt annak, hogyan terjedt el a városban: Puskás, a csatár meghalt…

Kő András
2006. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idézzük fel pár mondatban Borbély Pál visszaemlékezését: „Ismeretes, hogy október 23-án este fél kilenc előtt néhány perccel Nagy Imre lépett a Parlament erkélyére, akit először megéljeneztek, majd a megszólítás miatt („Kedves elvtársak!”) kifütyültek. Ezt követően a tömeg skandálni kezdte: „Nincs elv-társ! Nincs elv-társ!” A hallgatóság között ott szorongtam én is. És akkor jött a hír, hogy a rádiónál lőnek. Még délután fél hat tájékán ugyanis a tüntetők egy része, körülbelül öt-hatszáz ember a Kossuth Lajos térről a rádió elé vonult, hogy beolvassa az egyetemisták követeléseit. Énekelve érkeztünk a Bérkocsis utca sarkáig, amikor a menet eleje befordult a Gutenberg tér felé. És ebben a pillanatban eldördült három puskalövés. Óriási kiabálás volt a válasz. Az emberek visszaszaladtak a körútra. Közben kiemeltek egy szőke egyetemista gyereket, aki fejlövést kapott, és azonnal meghalt. Állítom, hogy ő volt 1956 első halottja! Láttam, megéltem, nem másoktól hallottam.”
Bajtai doktor ekképpen reflektált lapunk hasábjain: „Évfolyamtársam volt egy Puskás Sándor nevű nagyon rendes tatabányai srác, aki ott lelte halálát, és sokáig úgy tudtuk mi, az évfolyamtársak is, hogy ő volt ’56 első hősi halottja. Egyébként fényképem is van róla, mert megörökítettük magunkat 1953 nyarán a böhönyei táborban töltött egy hónapos katonáskodásunk során.”
A fentiek után Várhelyi László kopogtatott be a Magyar Nemzet szerkesztőségébe.
– Egy tatabányai barátom, Perneczky László, Komárom-Esztergom megye egykori főépítésze hívta fel a figyelmemet Borbély Pál és Bajtai Attila visszaemlékezésére – mondta Várhelyi László. – Egyszer elmeséltem neki ötvenhatos élményeimet, és megragadt benne, amit október 23-a kapcsán egy Puskás nevű fiúról említettem.
Azon a bizonyos napon Várhelyi László három napja már a kispesti műszergyár érettségizett ipari tanulója volt. Reggel hattól délután kettőig dolgozott, s ebéd után a kispesti művelődési házban egy alakuló fotószakkör megbeszélésén vett részt. Ide tévedt be egy egyetemista lány a Szabad Nép példányával, amely a legfrissebb hírekről tudósított. Odahaza szülei és gimnazista öccse a Kossuth téri nagygyűlésről számoltak be. De nem érte be ennyivel. Felült a 43-as villamosra, és elment a Kilián laktanyáig.
– A Kiliánnál nagy tömeg fogadott – emlékezett. – A körút és az Üllői út egyik sarkán ácsorogtam, az Iparművészeti Múzeum oldalán, és hallgatództam. Közben néhányszor bementem a Kiliánba, amelynek egyik ajtaja nyitva volt. Már teljesen besötétedett. Talán nyolc óra felé járt. Egy idő után imbolygó fények jelentek meg az ablakokban. S ahogy ott a sarkon ácsorogtam, mellettem fiúk és lányok, egyszer csak a Kálvin tér felől egy fiú futott oda lélekszakadva a társakhoz, és hozta a hírt, hogy: „Gyerekek, a Puskás meghalt!” „Melyik Puskás? – kérdezték. – A válogatott csatár…, Puskás Zoli, az egyetemi válogatott balszélsője!” Érdekes, én Zoltánra emlékeztem, Bajtai doktor visszaemlékezéséből tudtam meg, hogy Sándor volt a becsületes neve. Nyilvánvalóan hallották mások is a hírt, vagy csak a felét, de ez elég volt ahhoz, hogy pillanatok alatt elterjedjen a városban az Aranycsapat balösszekötőjének, Puskás Öcsinek a halálhíre. Néhány nappal később néhány külföldi lap is megírta.
Várhelyi László elmondta, hogy barátja, Perneczky László, akkortájt a Bercsényi kollégium lakója, a Móricz Zsigmond körtéren, a Bartók Béla út felőli oldalon, ahol egy népbüfé állt – mi „jóskás” (József Attilá-s) gimnazisták csak Lordok Házának hívtuk – ákombákom felírással látta kiragasztva a falon, hogy Puskás Öcsi meghalt. Így is terjedt a halálhíre, amelyet aztán maga a válogatott balösszekötő cáfolt meg a lapokban.
Az ipari tanuló fiatalember este kilenc óra után indult volna haza, de a Kilián laktanyánál lévő végállomáshoz nem akart jönni a 43-as villamos. Ekkor már egyre sűrűbb volt a fegyverropogás. Gyalog vágott hát neki az útnak. A klinikáknál aztán találkozott a 43-as villamossal. S miután a járgány visszafordult a Kiliánnál, sikerült vele hazautaznia. Este 10 óra tájban zörgette meg az ajtót.
Várhelyi László 1956-ban fényképezett, és néhány felvétele megtalálható a Nemzeti Múzeum kiállításán.
– Ötvenkilenc felvételt őrzök – mondta. – Ebből kilenc Kispesten készült, a többi a Kiliánnál, a József körúton, a Ferenc körúton, a Kossuth Lajos utcában és másutt. A forradalom leverése után az általam előhívott két negatív tekercset egy uborkásüvegbe helyeztem, viasszal lefedtem, és elástam a földben. Pontosan lemértem, hogy milyen irányban, és hány centiméterre van a barackfánktól. Aztán egy év elteltével nem mertem otthagyni, mert féltem, hogy tönkremegy. De nem ment bele a nedvesség, és úgy emeltem ki az újságok és röplapok közül, ahogy elhelyeztem. Egy napon azonban anyám – miközben én a gyárban dolgoztam – elégette a röplapokat. Közölte velem, nincs szüksége a családnak arra, hogy ebből probléma legyen. De szerencsére megmaradtak az újságok és a filmek. Nem tudom, hogy utána hová kerültek, végül aztán a garázsban kötöttek ki, és ott voltak tizenöt évig az egyéb sajtótermékek között, a filmek pedig egy foltozott zokniban. Később a lakásban őriztem őket.
A fiatalember több felvételt is készített az Üllői út és a lajosmizsei vasútvonal kereszteződésében, ahol a kispestiek ideig-óráig az oroszok bejövetelét akadályozták meg. A Kistext-gyár iparvágányáról tüzelővel, hasábfával, koksszal és brikettel megrakott vagonokat vontattak ki a helyszínre. Két felvétel őrzi a kisiklatott vagonokat, kettő pedig az ott megtorpanó szovjet páncélosokat.
Fotóriporterünk édesapja, Várhelyi (Wladyka) Oszkár ügyvéd volt, a kispesti futballklub, a KAC jegyzője 1931-ben, majd ügyésze, végül főtitkára a harmincas évek végéig. Abban a klubban serénykedett, amelyben – jóllehet később – Puskás Öcsi is bontogatta szárnyait. 1950-ben Várhelyi Oszkár a Budapesti Honvéd Baráti Kör alapító tagja volt, s haláláig (1989) társadalmi munkásként tevékenykedett. Amikor Puskás Öcsi már haza-haza járt, gyakran szerveztek találkozókat a csapat egykori játékosa, Varga László szigetszentmiklósi nyaralójában. És ilyenkor az egykori főtitkár elővette a hegedűjét.
1956 és 1984 régi emlék. De jó mesélő az a személy, akinek jó a memóriája, és reméli, hogy a másoké rossz. Ez a vigasz, ha van vigasz egyáltalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.