Előadásában azt mondta, időnként megrohamozzák önöket a magyarországi vállalkozók, mert szeretnék a tevékenységüket Szlovákiába átvinni, s ebben legnagyobb segítőtársuk a magyar kormány. Mit értett ezalatt?
– Viccelve mondom, de végeredményben ez az igazság. Bizonyos intézkedések, főleg megszorítások után mindig megnő az érdeklődés – mondja Hain József, a Main-3H S.R.O ügyvezetője. – Ilyen volt legutóbb a konvergenciaprogram kedvező uniós megítélése is, tehát most is sokan fordulnak hozzánk. Havonta több száz e-mailt kapunk. Ötven-hatvan levélírónak az első válaszaink kedvezőnek tűnnek, s ők további kérdéseket fogalmaznak meg. Végeredményben ebből a körből húsz-huszonöt az, aki bizonyos idő elteltével tényleg áthozza Szlovákiába a vállalkozását. Legtöbb a budapesti és észak-magyarországi, de van szombathelyi, székesfehérvári és hajdúszoboszlói ügyfelünk is.
– A miniszterelnök „el lehet menni Szlovákiába” kijelentése is távozásra ösztökélte a magyar vállalkozókat?
– Nem, mert az érdeklődés tekintetében előtte már csúcson voltunk. Számomra a magyar miniszterelnök szavai inkább elkeseredettnek tűntek. Beláthatta, hogy tényleg van erre kereslet.
– Milyen vállalkozások települtek át Szlovákiába önökön keresztül?
– Ügyfeleinkre az építőipari, s a nagykereskedelmi tevékenység a jellemző. A nagyobb vállalkozók az adóteher csökkentése miatt, a kereskedők az áfa jogszerű kikerülése miatt érezték úgy, hogy váltaniuk kell. Csak néhány tevékenység. Kereskedőink közül van, aki csaptelepekkel, van, aki autókereskedelemmel, s van, aki édességek terítésével foglalkozik. Nálunk az adókörnyezet lényegesen nem fog megváltozni. És hogy milyen könynyű a tevékenységet áthelyezni! A Szlovákiában bejelentett cég például minden probléma nélkül foglalkoztathat olyan munkavállalókat, akik Magyarországon dolgoznak. Ez bejáratott dolog. A kinti helyzet pedig csak javulni fog. Szlovákia gyakorlatilag az euróbevezetés kétéves előszobájában van, hiszen ez 2009-re várható. A pénzügyi és gazdasági stabilitást szolgálja a sok beruházás is. Nézzük az autógyártást. A Peugeot és a Citroën már gyárt, a Hunday pedig az év végétől indítja a futószalagokat. Erősödik a gazdaság. A Sony Nyitrán épít gyárat, nem is akármekkorát.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre