A tulajdonságok nélküli krimi

Varga Klára
2006. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vadonatúj műfajú nyomozós amerikai tévésorozatok ütötték fel a fejüket a kereskedelmi csatornák programjában a legutóbbi években. Ezekben az antimesékben már nem szerepel olyan magányos, kiemelkedő képességű hős, mint Miss Marple, Poirot, Maigret vagy Columbo, akinek gyakorta nemcsak a bűn elkövetőjével kell megküzdenie, hanem saját kollégái előítéleteivel, rosszindulatával, tehetségtelenségével vagy közömbösségével szemben is érvényt kell szereznie a sokszor veszni látszó igazságnak. Ma már a nyomozás csapatmunka. A csapat hősei – dekoratív külsejüket leszámítva – gyakorlatilag arctalanok, tulajdonságai szinte nincsenek. Rengetegen, megjegyezhetetlenül sokan vannak, majdnem többen, mint azok, akiknek körében meg kell találni a bűnelkövetőket vagy a vírushordozókat. Gyakran nem is egyetlen bűntényről vagy rejtélyes halálesetről van szó, hanem több, látszólag összefüggő esetről vagy épp fordítva: összefüggőnek látszó eseménysorozat bomlik végül több szálra. A nyelvi rendszer a gyalognéző számára ellenőrizhetetlen, viszont alkalmas a szorongás fokozására.
Az álélcsapatban nyomozó és a kórházi filmek közötti átmeneti műfaj egyik reprezentánsa A rejtélyes vírusok nyomában című sorozat, mellyel vasárnap délutánonként riogatja a kedves magyar nézőt a TV2. Adott egy amerikai ÁNTSZ-brigád, amely legfőbb céljának nem azt tekinti, hogy fáradalmakat nem kímélve beszüntesse a Kossuth téren a gulyáságyú üzemeltetését, hanem, hogy fél kisvárosokat kiirtó titokzatos vírusokkal vegye fel a küzdelmet. S ebben a harcban partner a rendőrség, a katonaság és majd mindenki, aki él és mozog. Miközben felfedik az épp aktuális vírus keletkezéstörténetét, és megmagyarázzák, hogy az igazi tehéntej meg a drága bioélelmiszer nem jó, mert abban bizony ott vigyoroghat valami atavisztikus gonosz vírus, ami akár sportkarriereket törhet derékba, sőt emberéleteket követelhet, komoly, évszázadot felölelő víruslegendáriumot kerekítenek a történetek köré. Előkerül a spanyolnátha, a madárinfluenza és az ellenük folytatott küzdelem több évtizedes emléke és a riasztó jelen. Kapnak egy oldalrúgást a harmadik világ kozmetikai termékei is: rúzsaikban olyan anyag lehet, ami az amerikai diáklányéletekre szintén veszedelmes. De a rák elleni küzdelemnek is lehetnek vírusmutáló és -aktiváló mellékhatásai, mint az kiderült a sorozat utolsó részéből. A vírus ugyanis épp egy olyan asszony szervezetében mutálódott, akinek agytumorát sikerrel kezelték. A vírus viszont elvitte szegényt, csak előbb még sikerült vele megfertőzni pár embert, akik aztán tudtukon kívül vitték a „küldeményt” szerte a városban, s végül maguk is csúf fulladásos halált haltak.
A sorozat üzenete ijesztő. Azt sugallja, semmit nem érdemes magunkért tenni, mert minden árthat, mindenből csak baj lehet. Legjobb, ha nyugton maradunk, esszük szépen a műkajákat, mert azokban legalább nincs semmi, azonkívül, hogy hizlalnak és egészségtelenek. Vásároljuk az amerikai ipar megbízható kozmetikai termékeit. Bízunk az antibiotikumok újabb s újabb generációiban, és várjuk szép nyugodtan, mikor lesz végre valami baj, mert akkor majd jönnek a csinos, ál műbőr kabátos, belőtt frizurás ÁNTSZ-esek, és rendet csinálnak, bár nem biztos, hogy mi személyesen ezt túléljük, de legalább nagyon együtt éreznek velünk, és nagy hozzáértéssel boncolják fel tetemeinket a vírusok elleni harc nagyobb dicsőségére.
(Rejtélyes vírusok nyomában – 8.: Mutáció, TV2, október 8., 16.25.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.