Az összevert tüntető a jó tüntető

Szentesi Zöldi László
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az október 23-i demonstrálók közül senki sem akart hős lenni. Ha viszont az emberre bűnözői pszichével támadnak rá a magukból kivetkőzött rendőrök, ha ártatlan járókelőknek, mozgássérülteknek, nagymamáknak, külföldi turistáknak verik szét a fejét, csak azért, mert rosszkor voltak rossz helyen – nos, akkor a helyszínen lévők hősnek, de legalábbis a jogos ügy mellé szegődött polgárok sokaságának tekintik magukat. Nem kell nagy jóstehetség ahhoz, hogy alighanem emiatt folytatódnak majd az utcai jelenetek. A magyar rendőrség október 23-i szégyenletes produkciója százezrekben, sőt milliókban erősítette meg a hitet, hogy le kell váltani a hazugságözönbe fulladt Gyurcsány-kormányt. S ami az ünneprontó történetben új elem, talán még ennél is fontosabb: a szabad polgárok gyülekezetének meg kell oltalmaznia a rendszerváltozás egyik legfontosabb alapvívmányát, a gyülekezési jogot.
Még az sem számít, hogy a jelek szerint Gergényi főkapitány és anonim verőlegényei éppen ezt az alapjogot száműznék végképp az életünkből. A rendőri vezetés és a széles körű felhatalmazás birtokában annyi tréning után végre élesben intézkedő rendőrök ugyanis kizárólag a könnygázgránátok igazságában hisznek, az alkotmányos ismeretek szemináriumon nem figyeltek jól. A hatósági leckét mindenki megértette ebben az országban, csak az a baj, hogy nincs visszaút. A szellem kiszabadult a palackból, a brutalitás újabb erőszakot szül.
Nyilvánvalóan akadnak szép számmal, akik kifejezetten örülnek a történteknek, hiszen az ő olvasatukban a gyűlölt jobboldal híveit verték össze a rendőrök. Mielőtt azonban megindulna a zsigeri csőcselékezés szapora árja, figyelmükbe ajánlom a BCC-tudósító Nick Thorpe jellemzését, aki szerint a tömegben „diákok, orvosok, fogorvosok, üzletemberek, tiszteletre méltó középosztálybeliek találhatók néhány radikális jobboldali társaságában”.
Pontos a látlelet, a tömeg valóban így festett. A rendőrök tehát a kedves tapsolók szomszédait, barátait, ismerőseit, sőt fogorvosát, valamint annak asszisztensét verték össze módszeres alapossággal. Miután senkinek nem kegyelmeztek, joggal gondolhatjuk: ha legközelebb történetesen baloldali magyarok vonulnak az utcára, vagy akár összegyülekeznek valamilyen politikai céllal, a viperás hatóságiak őket éppen úgy összeverhetik, mint az október 23-án demonstrálókat. Továbbmegyek, a történtek után egész egyszerűen bármi megtörténhet, hiszen Gergényi nyíltan megmondta, hogy nem marasztalja el rendőreit, nem történt semmiféle túlkapás, tessék az ügyészségre futni a panaszokkal. Vagyis – ha én rendőr lennék, legalábbis ezt következtetném ki a fentiekből – mostantól bátrabban lehet vegzálni az állampolgárokat. Ha a közúti igazoltatáskor nem tetszik az illető képe, behúzok egyet, majd kimagyaráz a parancsnokom. A tömegoszlatás még nagyobb hecc: jól arcba rúgom a rohadtakat, az őrsön meg behúzzuk a strigulákat a srácokkal. Nem kell félnem semmitől, nincs azonosító jelzés rajtam, csak egy vagyok a sok közül, felőlem villoghatnak a vakuk.
A Hír Televízióban tegnapelőtt egy felkötött karú, de nem megtört férfi elmondta, hogy a rendőrök brutálisan összeverték, több helyen eltörték a csontjait, megrugdosták, az arcába köptek, és rohadt fideszesnek nevezték. – Éreztem rajtuk az alkohol szagát – tette hozzá, én pedig azon gondolkodom, utoljára a második ukrán front katonáit vodkáztatták bevetés előtt. Persze, nyilván ez sem igaz, vetné közbe magabiztosan Gergényi főkapitány. Nem igaz semmi sem. Mindenki legurult magától a lépcsőn, úgy törte össze magát. Tudja, főkapitány, ebben az országban most ünnepeltük néhány napja azt a forradalmat, amely éppen az egész társadalmat beszennyező hazugságok eltiprására robbant ki ötven évvel ezelőtt. Nem mintha ennek bármi jelentősége volna, csak halkan jegyzem meg: 1956 októberében még az sem állította meg az utca népét, amikor a gyilkosok élesben belegéppuskáztak a sokaságba.
És éppen ez itt a lényeg. Komolyan azt gondolja bárki, hogy a televízióban nyilatkozó, felkötött karú férfi a hozzá hasonlóan meghurcoltakkal együtt majd szépen meglapul otthon, és nagy ívben elkerüli az utcai demonstrációkat? Valójában csak most kezdődik a bál, és tartok attól, hogy legközelebb a felvonulók nem érik be zászlólengetéssel és a szórványos dobálással. Ha történetesen az én szüleimet, kisfiamat, szerelmemet verik össze a helyszínen, valószínűleg nem fogalmaznék ilyen illedelmesen a karosszékben hahotázó Orbán-fóbiás szemlélődőkről.
Hallottuk azt is eleget az elmúlt napokban, hogy a történtek rossz hírét keltik hazánknak, s hogy micsoda szégyenfolt esett az ’56-os forradalom emlékén. Nekem inkább az tűnik szégyenletesnek, amikor az álarcos rendőr a kapualjban látható élvezettel odasóz a rettegő külföldinek, aki aztán angolul belemondja a kamerába, hogy köszöni szépen a szép kis vakációt a magyar fővárosban. Gondolom, lesz mit mesélnie otthon az Európai Unió keleti végein uralkodó legendás vendégszeretetről. Ne legyünk annyira farizeusok, hogy az ország jó hírnevéért aggódunk, miközben a törvényességre felesküdött rendőrök ámokfutása külföldi állampolgárok testi épségét is veszélyezteti.
Nem kétséges, hogy a magyar rendőrség – mint testület – október 23-án elvesztette a becsületét. Lehet, hogy újabb tizenhat évnek kell eltelnie, amíg visszanyerik több millió ember bizalmát. A mostani felállásban a rendőrség nem egy modern európai ország, hanem a 70-es évek pártállami testületét idézi. Emlékezhetünk rájuk: ők voltak azok a pöffeszkedő, hatalmaskodó mitugrászok, akik csak és kizárólag a pártbizottságról meg ki tudja honnan származó parancsok kivitelezésében jeleskedtek. Május elsején ott fontoskodtak a dísztribün körül, vadásztak a hosszú hajú „huligánokra”, szórakoztak a tilosban parkolókkal, vakkantó hangokkal kommunikáltak egymással. Az emberek nagy ívben elkerülték Kádár rendőreit, nem is annyira félelemből, inkább valamifajta ösztönös jóérzéstől vezérelve. A társadalom nagy többsége következetesen utálta őket, hiszen a pártállamiság élő szimbólumai voltak, dölyfös alakok, akik dolgozni nem szerettek, de rendőrnek kiválóan megfeleltek.
Itt tartanánk ismét? Nagyon remélem, hogy nem, bár egyelőre mintha csak a mundér színe változott volna. A becsülete nem.
Persze, akadnak kötelességtudó rendőrök is. Miután elvégezte munkáját, fotós kollégánk 23-án éjjel öles léptekkel hazafelé indult a törmelékek, gránátok borította, könnygázban fuldokló Budapesten. A kihalt Bajcsy-Zsilinszky úton tartott a Nyugati felé, majd éppen lelépett a járdáról, amikor egy arra járó rendőr ráförmedt, mit képzel, hogy csak úgy átmegy a túloldalra? A fotós visszakérdezett, az jó lesz, ha a közeli zebrán halad át? Igen, az jó lesz – válaszolta a rend őre –, mindig a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen kell átmenni az utca túloldalára.
A kollégának szerencséje volt. A közismert viccet idézve, akár le is lőhették volna. Mindenesetre ennél Woody Allen sem tudna jobb jelenetet írni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.