Kína is megbüntetné Phenjant

ENSZ-szankciók kiszabását is elképzelhetőnek tartja Kína azt követően, hogy Észak-Korea hétfő hajnalban sikeres föld alatti atomrobbantást hajtott végre. Peking mindazonáltal kizárta a katonai megoldás eshetőségét. A világ aggodalommal figyeli a fejleményeket.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhetetlen útnak nevezte a kínai külügyminiszter, Liu Csien-csao (Liu Jianchao), hogy fegyveres úton vessen bárki is véget az észak-koreai nukleáris programnak. Jelezte ugyanakkor azt is, hogy Peking elképzelhetőnek tartja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa lépéseket tegyen a sikeres atomkísérlet miatt Phenjannal szemben. Kína mindeddig Észak-Korea legszorosabb szövetségesének számított, s Oroszországhoz hasonlóan nem támogatta a szankciókat. Orosz részről tegnap elhangzott, Moszkva kész erőfeszítéseket tenni a békés, diplomáciai megoldásért.
Szöul szintén elveti az erőszakot, ám Ri Dzsong Szok országegyesítési miniszter kijelentette, Dél-Korea szűkítheti vagy akár teljesen leállíthatja minden kereskedelmi kapcsolatát és gazdasági együttműködését Észak-Koreával, ha szövetségesei ilyen kéréssel fordulnak hozzá. Mindez amiatt különösen érdekes, mert az Egyesült Államok és Japán válaszlépésekre igyekszik rábírni az ENSZ BT-t, kemény büntetőintézkedésekkel és katonai fellépés kilátásba helyezésével arra az esetre, ha Észak-Korea újabb kísérleti atomrobbantást hajtana végre. A szöuli miniszter hangsúlyozta, hogy a kommunista Phenjannal kapcsolatos politikai irányvonal átalakításakor figyelembe kell venni azokat a válaszlépéseket is, amelyeket a nemzetközi közösség hoz meg az észak-koreai kísérleti atomrobbantásra válaszul.
Abe Sindzo japán kormányfő mindazonáltal tudatta, Tokió nem változtat a saját atomfegyverek fejlesztéséről lemondó politikáján. A II. világháború után készült japán alkotmány tiltja az országnak, hogy erővel oldjon meg nemzetközi konfliktusokat, és Japán ennek szellemében nem fejleszt, nem gyárt és nem tart rendszerben atomfegyvert. A kormányfő ugyanakkor hozzátette: ha Észak-Korea hétfőn valóban sikeresen végrehajtotta a kísérletet, amelyet bejelentett és más országok is megerősítettek, akkor annak hatására jelentősen megváltozik Északkelet-Ázsia biztonsági egyensúlya.

Perzsa keménység. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának esetleges szankciói nem fogják megtörni Iránt és nem tántorítják el nukleáris programjának folytatásától. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.