Kötelező az óvatosság

Közeledik a fűtési szezon, s ezzel együtt arra intenek a szakemberek, hogy ilyenkor jelentősen megnőhet a lakástüzek, illetve a szén-monoxid-mérgezések száma. A legtöbb balesetet az ágyban dohányzók okozzák.

Kristály Lehel
2006. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csaknem százan vesztették életüket idén lakástűzben, ezért a tűzoltóság már a közelgő fűtésszezon beköszönte előtt fokozott óvatosságra hívja fel a figyelmet – monda el lapunknak Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Ilyenkor megnő a lakástüzek és szén-monoxid-mérgezések veszélye, és az emiatt bekövetkezett halálesetek kétharmada a hideg beállta után, valamint mindenszentek, advent és karácsony idején történik, amikor több mécsest és gyertyát használnak a háztartásokban.
Az előző évben több mint százötvenen váltak a lángok áldozatává, és 576-an sérültek meg a tűzesetekben. Idén már 3200 körüli a regisztrált lakástüzek száma, és ezekben már csaknem százan elhunytak, 412-en megsérültek. A statisztikák szerint elsősorban a nyílt láng figyelmetlen használata vezethet tragédiához, és a balesetek okai között leginkább az ágyban dohányzás szerepel – tette hozzá a szóvivő. De gyakoriak az elektromos zárlatok, a felügyelet nélkül hagyott gyermekek, vagy a gyertyák és mécsesek által okozott tűzesetek, és a lakásokba visszaáramló szén-monoxid okozta mérgezések is. Az áldozatok és a sérültek többsége a kisgyermekek, vagy a mozgásukban korlátozottak közül kerül ki. Dobson Tibor hangsúlyozta, hogy még a fűtési szezonban sem késő átvizsgáltatni a tüzelő-fűtő berendezéseket. Célszerű ellenőriztetni ezeket az eszközöket, mert miután a meleg hónapokban használaton kívül álltak, meglazulhattak bennük a tömítések, és elmozdulhattak az alkatrészeik. Kifogástalan működésük esetén is vigyázni kell arra, hogy a közelükben ne helyezzünk el gyúlékony anyagokat és tárgyakat.
A Pest Megyei Kéményseprő és Tüzeléstechnikai Kft. munkatársaitól megtudtuk, hogy bár kötelező lenne, a háztartások többségébe nem engedik be a fűtőberendezések levegőzését ellenőrző kéményseprőket, pedig a szén-monoxid-mérgezés megelőzéséről gondoskodni kellene. A tragédiákat ugyanis leggyakrabban a fűtőberendezések rossz légellátása okozza, de az is megtörténhet, hogy a szerkezetek beszabályozatlanok, és az égéstermék a kéményig sem jut el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.