Merkeléknek nincs okuk az ünneplésre

Egyesztendős múltra tekint vissza a berlini nagykoalíció, és nincs oka arra, hogy ünnepeljen. A kereszténydemokrata–szociáldemokrata szövetség egymást kritizáló és nyilvánosan hangoztatott szólamainak visszhangja kiábrándító: a polgárok között egyre erősödik a meggyőződés, hogy – hasonlóan a Schröder-kabinethez – a Merkel-kormány sem képes az égető problémák megoldására, a sokat hangoztatott reformok kidolgozására.

Stefan Lázár
2006. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg regnálásának száz napja után Angela Merkel látványos külpolitikai sikerekkel billentette a maga javára a népszerűség mérlegét, most magas árat kénytelen fizetni a belpolitikai viszályokért. A CDU/CSU-ra pillanatnyilag a szavazópolgároknak mindössze harminc százaléka szavazna, szemben az SPD-t támogató harminchárom százalékkal. Ilyen gyors iramú mélyrepülés mindeddig egyetlen kormányfőt sem sodort magával.
Nincs olyan reggel, hogy a napi sajtót olvasó németek ne a nagykoalíció veszekedésének híreivel találják szemben magukat. Szembetűnő, hogy nemcsak a CDU/CSU és az SPD hangadói civakodnak, hanem Edmund Stoiber bajor miniszterelnök sem rejti véka alá véleményét, hogy nem ért egyet a berlini kormánypolitikával.
A tavaly ősszel lezajlott soron kívüli parlamenti választás hatására létrejött nagykoalíció arra a reményre támaszkodott, hogy sikerül kiegyenlíteni a kereszténydemokrata tartományi miniszterelnökök nyomasztó fölényét a Bundesratban és biztosítani a kormánynak a megfelelő mozgásszabadságot, az elodázhatatlannak minősített reformok megvalósítását. Egy esztendő elteltével azonban a kellemetlenkedés, a bosszúság tért vissza.
A kancellár asszony és csapata elkövette azt a taktikai hibát, hogy a kormány működőképességének első számú próbaköveként az egészségügyet állította előtérbe, holott tudnia kellett: ennek megreformálása jelenti a legnehezebb feladatot, hiszen a nagykoalíció pártjainak nézetei merőben ellentétesek. Éjszakákba nyúló tárgyalások után sikerült ugyan a „sarokadatokban” megegyezni, de azóta végeláthatatlanul sorakoznak egymás mellé az átalakítási javaslatok, bírálatok.
Az egészségügy reformját kísérő vihar hullámai alig csillapodtak, amikor újabb vitatémák kerültek felszínre: a hazai atomerőművek leállításának a kérdése és a tartósan szociális segélyből élő emberek rákényszerítése, hogy munkát vállaljanak. A jobboldali elképzeléseket az SPD máris elvetette.
Aligha véletlen tehát, hogy a nagykoalíció eddigi tevékenységét a Der Spiegel szalagcímében „A nagy kontármunkának” nevezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.