Népszavazás Szerbiában

Sebestyén Imre
2006. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbia ma és holnap – kivételesen két napon át – az alaptörvényéről szavaz. Az új alkotmány – amelyet a belgrádi parlament már ellenszavazat nélkül elfogadott – a milosevicsi alkotmányt váltaná fel.
Ahhoz, hogy a referendum sikeres legyen, a 6,6 milliós választótestület több mint felének – pontosan 3 319 693 polgárnak – kell igent mondani az új alkotmányra. A legutóbbi közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a méreteiben a milosevicsi időket idéző propaganda-hadjárat megteszi a magáét, s sikerül ilyen többséget biztosítani az új alkotmánynak, amely alaposan megosztotta Szerbiát. Az okmány magán viseli a pártkompromisszumok minden hátrányát. Hiszen megszövegezésében a radikálisok éppen úgy részt vettek, mint a szintén ellenzéki demokraták, vagy a kormánykoalíció tagjai. Ha nem tettek volna eleget a radikálisok követeléseinek, az okmány elfogadásának nem lenne esélye. Az alkotmányt hevesen ellenző kisebb pártoknak és civil szervezetek többségének felhívásait elnyomja a propaganda hangja. Elsősorban a vajdaságiak elégedetlenek az alaptörvény szövegével, főleg azzal, ami a tartományra vagy a kisebbségekre vonatkozik, ám azt mindenki belátja, hogy az előző okmányhoz képest az új előrelépést jelent, ám távol áll attól, amit egy ilyen okmánytól elvárnának azok, akik Szerbiát – a közelmúltjával szakító Szerbiát – az EU felé vezető úton szeretnék látni.
A Demokrata Párt és a vele tartó európai irányultságú pártok – amelyek az igen táborához csatlakoztak – a törvény nagy előnyének tartják, hogy nem lesz már annyira bebetonozva, mint Milosevicsék alkotmánya, s nem kell kompromittáló kompromisszumokat kötni a szélsőséges politikai erőkkel, hogy a későbbiek folyamán ezt az új – még el sem fogadott – alkotmányt egy korszerűbbel váltsák fel. Ahhoz ugyanis akkor már csak kétharmados parlamenti többség kell.
A vajdasági magyarok hangulatából ítélve az alkotmánynak a kisebbségek lakta vidékeken elutasításban lesz része. Erre szólította fel a magyarokat a négy vajdasági magyar pártból három. A legnagyobb, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a polgárok belátására bízta a döntést, ám azt sugallta, hogy az igen jobban megfelel érdekeiknek. Maga Kasza József, a VMSZ elnöke tegnapi sajtóértekezleten jelentette be, hogy ő személy szerint igennel fog szavazni a referendumon. Ezt megelőzően megismételte pártja állásfoglalását, hogy az alkotmány számos hiányosságot tartalmaz, de ugyanakkor végleges szakítást is jelent a milosevicsi rezsimmel.
A koszovói albánok nem szavaznak az alkotmányról, amely a preambulumban mondja ki – s emiatt hozta meg a parlament sebtében, vita nélkül ezt a már-már oktrojált alkotmányt –, hogy Koszovó Szerbia része. Erre kell most Szerbiának igent vagy nemet mondania.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.