Nyolc boldogság

Évente öt-hat millió katolikus zarándokol Fátimába, Európa egyik legforgalmasabb Mária-kegyhelyére. Kétharmaduk fölkeresi a jelenések dombján emigránsaink által építtetett – Portugáliában nem jellemző – keresztutat is, melynek végén ott áll a Szent István-kápolna. Első királyunk Mária oltalmába ajánlotta hazánkat. Ezt az országfelajánlást ismételte meg a múlt héten, ezerfős nemzeti zarándoklat élén, a püspöki kar Erdő Péter bíboros vezetésével.

Joó István
2006. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fátima fölött is átrepül, úgy közeledik Lisszabonhoz október 17-e délelőttjén a repülőgép. Az a száznyolcvan zarándok, aki a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia charterjáratával érkezett, a portugál kora reneszánsz ragyogó emlékeivel gazdagodhat a fővárosban. Persze nem elsősorban attól zarándoklat egy út, hogy ódon, csupa mészkőfaragvány kolostorokat csodálnak meg a hívek. Van egy térbeli és egy lelki célpont, melyeknek fedniök kell egymást. A Fátimába vivő buszon különféle imádságokat, egyházi énekeket kezdeményez a zarándoklat „lelki moderátora”, Udvardy György esztergom–budapesti segédpüspök, Erdő Péter érsek helynöke. A verbita szerzetesrend fátimai szemináriumának épületében elfoglaljuk szobáinkat, még vacsora előtt megtörténik az első szentmise. Seregély István egri érsek homíliájában megállapítja: „Ma sajnos a minden korlátot átlépő, ügyeskedő, az embertársat lehetőleg kijátszó önzés az ideál.” Ezzel szegezi szembe a másik emberre irányuló krisztusi szolgálatot. „Mert az baj – bontja ki a kérdést –, ha egymásrautaltságunkban csak mi számítunk.”
Éjjel gyertyás körmenet Fátima központjában. A másnap délelőtti keresztút szintén körmenettel kezdődik, mivel az 1917 májusa és októbere közötti Mária-jelenések egyikének dombja kilométerekre van a szállásunktól. A városmagot övező körúton vonulunk; elöl egy-egy püspök viszi a feszületet s a koronás magyar zászlót. Csoportunk mellett a fátimai szentélyt működtető portugál egyházmegye hangszórós kocsija: kierősíti a légmikrofonos magyar zarándokvezetők hangját. Énekekkel kibővített rózsafüzér kétszáz fős kórusa hangzik. Félpályán haladó processziónkat portugál rendőrök kék villogós autója biztosítja. Egyetlen vezető sem dudál. A fátimai körúton balról óriási építkezés: a félkész új bazilika ez, csak ülőhely 9000 lesz benne. A régi székesegyház 800 fős, miközben a vallási turizmus egyre bővül, az ezredforduló után is.
Elérkezünk az ötvenhatos és más magyar emigránsok által építtetett magyar kálvária kezdetéhez. Közel a nemzet lelki megújulásáért meghirdetett engesztelő imaév csúcspontja. A zarándokgép utasai a nemzeti zarándoklatra más repülőkön és buszokon (más utazási irodák szervezésében) érkezettekkel itt találkoznak először. Felvidéki és nyugati szórványhoz tartozó magyarok is szép számmal lengetik zászlóikat.
Magyar keresztút és kápolna – az Atlanti-óceán mellékén? A portugál szinte egyöntetűen katolikus nemzet, népi vallásossága mindmáig erőteljes, de kálváriái nemigen vannak. A fátimai püspökség mégis szívesen hozzájárult az itteni magyarság tervéhez, a földtulajdonosok pedig ajándékba adták ezt az olívacserjés területet. Minden bizonnyal a „Hungria dos Martires” (mártírok Magyarországa) iránti együttérzésből. Az 1963–64-ben felépült stációkat és a Szent István-kápolnát portugál és külföldi zarándokok milliói is igénybe veszik.
A keresztút végigjárása – ez Fátimában 1426 méteres gyalogtúra – segít átélni a kivégzőeszközét botladozva cipelő Krisztus szenvedéseit a fájdalmak útján, segít a Megváltó engedelmességébe, alázatába simulni, fölkelti a hála érzetét. A dombtetőn, a kápolna közelében a zarándoklat kórusának egyik női tagja elénekli az Ómagyar Mária-siralmat. A Szent István-kápolna tetőerkélyéről Erdő Péter röviden megemlékezik az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseiről és áldozatairól. Kijelenti, az ő szenvedésük is erőforrás a számunkra.
Zokszó nélkül állja a püspöki kari mise alatt a hívősereg a közeli óceán küldte esőrohamokat. Jakubinyi György gyulafehérvári érsek a hegyi beszédbeli nyolc boldogságot a kanonizált magyar szentek és boldogok példáján magyarázza. „Boldogok a szelídek, mert övék lesz a föld. Salkaházi Boldog Sára szociális testvér a jogfosztottak védelmében halt vértanúhalált. Boldogok, akik éhezik és szomjúhozzák az igazságot, mert majd eltelnek vele. Szent István királyunk, a honalapító sziklára épített, az igazságra, aki Krisztus…”
A fátimai Szűzanya-kultusz folyamatos alakulásában alighanem Európa XX. századi szorongása is tükröződik. Világégések, ateista diktatúrák, atomfenyegetés, pápamerénylet… Az első világháború alatt, 1917 nyarán és őszén három pásztorgyermeknek Mária-látomásokban volt része a mai város helyén elterülő birkalegelőkön, majorok tájékán. Abban az időben a portugáliai hatalom hevesen egyházellenes volt, Fátima hírét is elfojtani igyekezett – de hiába. A fátimai Szűzanya titkai fokozatosan tárultak fel, ahogy a három látnok közül a felnőttkort egyedül megérő Lúcia nővérnek „az Ég engedélyt” adott a lejegyzésükre. A jelenésbeli Mária felszólította a gyermekeket, engeszteljék Szeplőtelen Szívét a világ ellene elkövetett vétkeiért. Megjósolta az újabb világháborút, az egyházüldözéseket, emberek tömeges kínzását a szabadsághiányos szovjet blokkra vonatkoztathatóan. A Szűz kérte, történjék meg az emberiség és Oroszország felajánlása az ő Szeplőtelen Szívének. A keresztény világ 25 évvel ezelőtti nagy riadalma volt, mikor II. János Pál pápát meg akarták gyilkolni. A testéből kioperált golyót azután építették be a fátimai kegyszobor koronájába, miután a lengyel szentatya a kórházban a „harmadik fátimai titkot” – egy fehér ruhás püspök katonák általi lelövését – magára vonatkoztatta. II. János Pál 1984-ben felajánlotta a világot Mária útmutatása szerint. Lúcia (aki 2000-ben hunyt el) úgy gondolta, a felajánlás elfogadtatott: ezt jelzi a vasfüggöny lebontása – belőle egy darab a fátimai szentély területén található. Oroszország megtérése is megtörtént abban az értelemben, hogy bevezették a vallásszabadságot.
István király volt az első, aki országát Mária oltalmába ajánlotta. Ez a gondolat bukkant fel – immár világfelajánlás igénye formájában – portugál földön ezredévvel később. Az ország püspökei 1931-ben elismerték hiteles magánkinyilatkoztatásnak a fátimai jelenéseket, Portugáliát pedig szintén Mária oltalma alá helyezték.
A keresztutat követő napon, csütörtökön a város központjában, a neobarokk székesegyház előtti, egymillió ember befogadására képes téren gyülekeznek a zarándok magyarok. A kockaköves téren sima utacska kanyarog a bazilikához közeli, üvegből álló jelenések kápolnája felé. Rajta néhányan térden csúszva közelednek. Kik lehetnek? Milyen óriási tehertől szabadulnának vagy szabadítanák meg szeretteiket? Ám a jelenések kápolnája ma délelőtt elsősorban a magyar híveké. Itt celebrálnak ünnepélyes szentmisét az anyaországi és határon túli püspökök, egyházmegyés papok az ezer résztvevőnek. Erdő Péter, Magyarország prímása a jelenések helyszínén többek között e szavakkal mondja ki a felajánlást Jézus és (a katolikus felfogás szerint) az egyház édesanyjának: „Hazánkat és nemzetünket a te anyai oltalmadba ajánljuk, és könyörögve kérjük számára a lelki megújulás kegyelmét. Segíts legyőznünk a gonosz minden fenyegetését, mindazt a rosszat, ami a mai ember szívében oly könnyen gyökeret ereszt, aminek már ma is mérhetetlen következményei terhelik népünket és az egész világot, és ami a jövő útját egészen elzárni látszik előttünk…”
Ugyanezen a napon: díszebéd a szemináriumban. Itt Sólyom László államfő megbízásából a lisszaboni nagykövet a Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét nyújtja át Kondor Lajos verbita atyának. Kondor még 1949-ben, bécsi szerzetesnövendék korában volt kénytelen szakítani az akkor őrjöngően ateista magyar állammal. Fátimába – ahol ma csaknem hatvan szerzetesi közösség van jelen szállodáival, de ahol az első szemináriumot a verbiták építették – 1954-ben került. Az itteni püspök titkáraként és megbízásából lett a jelenések látnokai boldoggá avatásának előkészítője. Ezt el is érte a Szentszéknél 2000-ben. Kondor emellett egész életében a magyar emigráció összefogásán fáradozott.
Délután Batalha és Alcobaca ódon kolostoraihoz látogatunk el, Nazaré halászfaluban meglátjuk az Atlanti-óceánt. A negyedik zarándoklati napon, október 20-án Portóból térünk – Illyéssel szólva – „haza, a magasban”. Ide már megerősödött lelkek kellenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.