Pártos nagykövetek

Az elmúlt hetekben több külföldön szolgálatot teljesítő magyar nagykövet is egyoldalúan, pártérdekek mentén foglalt állást a hazánkban kialakult helyzettel kapcsolatban. A rendszerváltozás óta példa nélküli tendencia nem véletlenszerű, hiszen néhány nappal ezelőtt egy szocialista képviselő kapott nagyköveti megbízást.

Pataky István
2006. 10. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Székely Árpád, Magyarország moszkvai nagykövete az Eho Moszkvi rádiónak nemrég adott interjújában a miniszterelnök nyilvánosságra került balatonőszödi beszéde kapcsán egyebek mellett azt mondta, „lehet, hogy Gyurcsány valótlanságokat mondott, de az ellenzék nála több valótlanságot állított a választási ígéretek versenyében”. A nyilatkozat után a Fidesz felkérte Göncz Kinga külügyminisztert, utasítsa a nagykövetet arra, köztisztviselőként tartózkodjon magyarországi politikai pártok, illetve tevékenységük nyilvános minősítésétől. A külügyi tárca rövid, egymondatos válaszban reagált az ellenzéki párt felkérésére. A szóvivői iroda által kiadott közlemény szerint Székely Árpádnak nem állt szándékában, hogy az orosz sajtóban bármilyen módon állást foglaljon a korábbi kormánypártok tevékenységéről.
Alig néhány nappal a moszkvai nagykövet rádióinterjúja után, hazánk bécsi külképviseletének vezetője is szubjektív véleményének adott hangot a Der Standard balliberális osztrák lapban. Horváth István nyilatkozatában úgy véli, a kormányprogram az egyetlen járható út, s Gyurcsány Ferenc miniszterelnök visszalépésével semmi nem változna, mert Orbán Viktornak ugyanazt kellene tennie, ha kormányra kerülne. A nagykövet szerint az ilyen sorskérdéseket nem az utcán döntik el. Mint a lapnak elmondta, az ellenzék csupán hatalomra akar kerülni. A Fidesz ismételten tiltakozott a kijelentés miatt a külügyminiszternél.
A kormányzat azonban a jelek szerint nemcsak, hogy nem követeli meg a köztisztviselői minőséggel összeegyeztethetetlen pártpolitikai megnyilvánulásokat, de – az elmúlt tizenhat év gyakorlatával szakítva – immár országgyűlési képviselőket nevez ki nagykövetnek.
Ez történt Vastagh Pál esetében, aki 1990-től egészen az idén szeptemberig az MSZP parlamenti képviselője volt. Ezen túlmenőleg 1994 és 1998 között igazságügy-miniszterként, 2002-től 2006-ig az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának elnökeként tevékenykedett a szocialista párt színeiben. Most őt találta a kormányzat a legalkalmasabb jelöltnek arra, hogy Kanadában nagykövetként képviselje Magyarország érdekeit.
Bár a külügyi és a határon túli bizottság előtt sorra kerülő meghallgatás után a testület fideszes tagjai nem szavaztak bizalmat Vastagh Pálnak, a koalíciós többség alkalmasnak tartotta a politikust az ottawai képviseletre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.