„Csupán egyetlen éjszaka kellett hozzá, hogy – a legutóbbi lengyel tüntetésekhez hasonlóan – a Nagy Imrét és más titóista hírű politikusokat a sztálinistákkal szemben támogató tüntetés általában a kommunisták elleni nyílt felkeléssé fajuljon, s ezzel is megnyilatkozzék a magyar nép igazi jelleme” – írta ötven évvel ezelőtt a Budapesten történtekről tudósítva október 25-i számában a Washington Post and Times Herald. A Times lelkesülten jegyzi meg, hogy „a történelmet ismét Kelet-Európában írják”. Ugyanerről a Pravda egészen másképp számol be. A moszkvai pártlap szerint „Budapesten illegális reakciós szervezetek ellenforradalmi lázadás kirobbantására tettek kísérletet a néphatalommal szemben”. A lap a TASZSZ jelentése alapján még hozzáteszi, hogy „ez az ellenséges kaland nyilvánvalóan annak a hosszú időn keresztül tartó folyamatnak a része, amelynek során a külföldi reakciós erők szisztematikusan bujtogatták a népellenes elemeket a törvényes hatalom elleni megmozdulásokra”. E két vélemény között széles a magyarországi események és hatásuk tálalásának skálája. Példaként említhetjük a lengyel sajtó kiállását és szolidaritását, illetve a New York Times cikkét, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy „az Egyesült Államok aggódik a felkelők türelmetlensége miatt, s kíváncsian várja, miként reagál minderre Moszkva”.
Nem volt tehát könnyű dolga Tischler Jánosnak, amikor az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc korabeli nemzetközi sajtójából válogatott. Nem vállalkozhatott másra, mint hogy – akár cseppben a tengert – megmutassa a magyar vonatkozású írások sokszínűségét. Tíz ország huszonhét napilapjának cikkei alapján kísérhetjük figyelemmel az események alakulását, egyben azok külföldi tálalását. Plasztikus képet kaphatunk arról, mit és hogyan tudhatott meg a világ a Duna mentén zajló eseményekről, s milyen geopolitikai összefüggésbe helyezték a történteket. A válogatás egyben a korabeli világsajtó állapotáról is árulkodik, számunkra azonban talán fontosabb, hogy a sorok között is olvasva megértsük, miként viszonyultak a nagyhatalmak a magyar forradalomhoz.
(Budapestről jelentjük… Az 1956-os forradalom az egykorú nemzetközi sajtóban. Válogatás. Szerkesztette: Tischler János. 1956-os Intézet, Budapest, 2006. Ára: 5990 forint)

Gólyafiókák életét mentették meg Kocséron – videó