A hat esztendővel ezelőtt Putyin és az akkori kancellár, Schröder alapította „pétervári dialógust” Angela Merkel is folytatja, hogy Oroszországot közelebb hozza az Európia Unióhoz. A mostani találkozót ugyanakkor kétségtelenül beárnyékolja a meggyilkolt Anna Politkovszkaja tragédiája. A rendszerrel szemben kritikus újságíró halála a szövetségi kormány kemény kritikáját váltotta ki. A hazai média szerint a Putyin-kormány ismételten beavatkozik az orosz sajtó munkájába: a vendég azzal igyekezett elvenni a felé irányuló kérdések élét, hogy belpolitikailag sokkal jelentéktelenebbnek nevezte Politkovszkaját, mint az újságíró nyugati népszerűségét. Ugyanakkor a gyilkosság háttérének felderítésére tett ígéretet.
Az első napon négy együttműködési szerződést írtak alá, amelyek a nyersanyagok felhasználását, a fertőző betegségek elleni közös harcot, a tudományos kutatás elmélyítését és a kulturális együttműködést szolgálják. Putyin azonban már a két héttel ezelőtt lezajlott francia–német–orosz csúcstalálkozón félreérthetetlenül bejelentette: az olaj- és gázmilliárdokkal rendelkező ország az európai ipar kulcsvállalataiba akar befektetni, amelyhez Moszkva 260 milliárd dollárra rúgó befektetési tőkével indul. A VTB állami bank, amely eddig ötszázalékos részesedéssel rendelkezik az európai EADS repülő- és űrhajózási konszernben – Putyin szerint – további lépésekre készül a repülőgépipar szektorában.
Német gazdasági megfigyelők a növekvő orosz befolyást veszélyesnek tartják és óvatosságra intik a kormányt. Figyelmük most elsődlegesen arra a jelenségre összpontosul, hogy a világ legnagyobb energiakonszernének számító Gazprom magára vállalta a Schalke 04 labdarúgócsapatának a szponzorálását, és százmillió euróval támogatja a fizetési nehézségekkel küszködő klubot.
A német lapok behatóan foglalkoznak Putyin KGB-ügynöki múltjával is Drezdában, ahol családjával öt évet töltött el, havi 1800 NDK-márka fizetéssel. Ideológiailag megbízható keletnémet polgárokat igyekezett toborozni, hogy új személyazonossággal az NSZK-ban kémkedjenek. Az újraegyesítést megelőzően a Stasi volt alkalmazottainak beszervezésén fáradozott a KGB szolgálatában. E hálózatot hamarosan leleplezték, miután az egyik ügynök átállt a nyugati oldalra, és elárulta társainak tetemes részét. A lapok szerint így Putyin utolsó hidegháborús megbízatása kudarccal végződött.

Vége van! Nem kicsit, nagyon! – Gyurcsány Ferenc tündöklése és bukása