Szemközt a múlttal

Kákonyi Péter
2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teljes történetet évtizedeken át nem lehetett elmesélni. Nem csak azért, mert a szabaduláskor aláírattak velünk egy papírt, miszerint arról, ami odabent történt, senkinek nem beszélünk. Sokkal inkább azért, mert hozzátartozóimat, családomat nem akartam megterhelni annak tudásával, hogy milyen is volt az a világ… – írja Dávid Gyula a marosvásárhelyi Látó októberi számában. A szerkesztőség ezúttal a teljes folyóiratot az 1956-os forradalom és az azt követő megtorlás felidézésének szentelte.
Dávid Gyula esztendőket töltött a román gulágon. Hangulatos emlékidézése nem az időrendet követi. Képek villannak föl benne: a kolozsvári Securitate cellája, a szamosújvári börtönudvar, a híres-hírhedt Brajlai Nagysziget, ahol a gátépítő kényszermunkásokat kínozták a fegyőrök, köztük Páskándi Gézát, „aki talicskázás közben gondolta tovább egy-egy novelláját”. A korondi költő-festő Páll Lajost, „amint halk, kissé monoton hangon az elveszett otthon képeit idéző verseit mondja”. Felidézi a neves regényíró, Alexandru Ivasiuc alakját, aki később az 1977-es földrengés során vesztette életét. Régi arcokat és eseteket sorol a börtönévekből. Mircea Popovici bukaresti operarendezőét, aki előadás-sorozatot tartott fogolytársainak híres operákról, „amelyeket egy-egy halkan eldúdolt dalbetéttel is fűszerezve kínált fel a háromemeleti vaságyon fürtökben lógó-ülő hallgatóságnak”. Szól Erdő János, a későbbi unitárius püspök egyháztörténeti előadásairól meg a brassói Fekete templom perben elítélt Georg Scherg, a későbbi német szépíró irodalomtörténeti előadásairól. Szeretettel említi cellatársát, Alexandru Rusut, az 1948-ban törvényen kívül helyezett görög katolikus egyház érsekét, aki gyakran idézte Arany és Petőfi műveit, és akit 1957-ben, 78 éves korában (!) 25 évre ítéltek. Felidézi a munkát megtagadó szombatosokat, akiknek a „mindennapi kínzás” mellett még különgyötrelmeket is el kellett szenvedniük. Közben korbácsolás, éhezés, hastífusz, vamzerok, jehovisták és pünkösdisták, hajdani vasgárdisták és börtönlázadás – mi mindent túl kellett élni ahhoz, hogy emlékezni lehessen évtizedek elmúltával! „Hősnek érzem-e magam vagy áldozatnak? – zárja emlékidézését Dávid Gyula. – Egyiknek sem. A hős szerintem az, aki a legdrágábbat: életét, szabadságát tudatosan kockáztatva cselekszik.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.