A feljelentők a választás rendje elleni bűncselekményt többek között azzal indokolják, hogy Gyurcsány Ferenc beszédéből nyilvánvalóvá vált: az ország gazdasági helyzetét tartalmazó közérdekű adatok elhallgatása, illetve meghamisítása azért történt, hogy ezzel a választópolgárok megtévesztésével a választáson többségi mandátumhoz jussanak. Ez a magatartás a demokratikus állam- és jogrendben nem megengedett, s az elkövetőt a büntető törvénykönyv is szankcionálni rendeli.
A beadvány szerint a csalás bűntette részben a jogtalan haszonszerzéssel valósult meg, vagyis azzal, hogy mindazok, akik jogellenesen jutottak mandátumhoz, az azzal járó juttatásokra sem tarthatnak jogszerűen igényt. Szintén ehhez a csalás tényállásához tartozik a tévedésbe ejtés, valamint a tévedésben tartás cselekménye, amely megvalósult az ország gazdasági helyzetét elemző közérdekű adatok elhallgatásával, meghamisításával – olvasható a feljelentésben. A jelentős károkozás pedig a több millió állampolgárt is negatívan érintő megszorító intézkedésekkel érhető tetten.
A hűtlen kezelés bűntettének indokolásában olvasható: „Az a kormány, amely maga által is elismerve a kormányzati ciklus alatt semmit sem tesz, ami pozitívan értékelhető, viszont az államadósságot soha nem látottként megnöveli, a költségvetési hiányt tíz százalék fölé emeli, az nem vitásan a rá bízott vagyon megfelelő kezelésére vonatkozó kötelezettsége megszegésével vagyoni hátrányt okozott.”
A dokumentumban megállapítják: „a cselekményt még súlyosbítja, hogy azokat többen, előre megfontolva, kitervelve, mintegy bűnszövetségben követték el”. A feljelentők kérik a Legfőbb Ügyészséget, hogy a nyomozást vonja saját hatáskörébe, tekintettel az ügy súlyára, valamint arra, hogy az elkövetők között olyan személyek is lehetnek, akik igen magas állami tisztséget viselnek.
Futó Barnabás ügyvéd szerint a feljelentésben szereplő bűncselekmények gyanúja megalapozott a miniszterelnök nyilvánosságra került beszéde, illetve a választási kampányban, majd az új kormány megalakulását követő nyilatkozatokat tekintve. A jogi szakértő lapunknak úgy fogalmazott: a fenti tények, információk alapján a nyomozást mindenképpen meg kell indítania a hatóságnak. Futó Barnabás szerint a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal lenne az illetékes a nyomozásban, mivel az ügy kormánytagokat, államtitkárokat is érinthet.

Luxusnyaraló csak milliárdosoknak? – Így szálltak el az árak a Balatonnál